Do 22 lipca br. wpłynęło 2969 zgłoszeń o zamiarze przeprowadzenia zwolnień przez PKP Cargo, w tym 376 z centrali spółki - wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia zwolnień w spółce PKP Cargo spływają do MRPiPS od 4 lipca br. Dotychczas informacje o planowanych zwolnieniach grupowych w Spółce przesłały następujące urzędy: Urząd Pracy m.st. Warszawy - zamiar zwolnienia 376 osób z centrali firmy w Warszawie, Powiatowy Urząd Pracy w Opolu - zamiar zwolnienia 507 osób przez PKP Cargo Śląski Zakład Spółki z Tarnowskich Gór, PUP w Katowicach - zamiar zwolnienia 786 osób przez Południowy Zakład Spółki, Miejski Urząd Pracy w Lublinie - zamiar zwolnienia 547 osób przez Wschodni Zakład Spółki, PUP we Wrocławiu - zamiar zwolnienia 327 osób z Dolnośląskiego Zakładu spółki i PUP w Poznaniu - zamiar zwolnienia 426 osób z Zachodniego Zakładu Spółki - przekazał resort.
Ministerstwo wskazało, że podane liczby mogą się zmienić w wyniku korekt dokonanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, które pozostają w bieżącym kontakcie z władzami spółki.
Zapowiedzi zwolnień grupowych napływają do urzędów pracy działających w powiatach o dobrej, a nawet bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy - w m. Katowice, m. Wrocław, powiecie wrocławskim, m. st. Warszawa stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja br. nie przekraczała 2 proc., w m. Opole wyniosła 2,9 proc., w m. Lublin 4,3 proc., w powiecie opolskim 5,5 proc., a w powiecie lubelskim 5,6 proc. - dodano.
Resort pracy przypomniał, że w razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników mają zastosowanie przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wyjaśniono, że zgodnie z art. 2 tej ustawy pracodawca jest obowiązany skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u tego pracodawcy. Konsultacja dotyczy w szczególności możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru grupowego zwolnienia oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem.
Pracodawca jest zobowiązany powiadomić na piśmie zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zwolnień grupowych, liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą, grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie, proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia, kolejności dokonywania zwolnień, propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym zwolnieniem grupowym. Jeżeli zwolnienia grupowe obejmują świadczenia pieniężne, pracodawca musi dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości.
MRPiPS przypomniało, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie trzech miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych, dotyczące w szczególności pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.
Resort zapewnił, że Powiatowe Urzędy Pracy będą podejmowały i utrzymywały kontakty ze zwalnianymi osobami. Będą przekazywały im informacje o propozycjach zatrudnienia spełniających kryteria odpowiedniej pracy i będą podejmowały inne działania skutkujące jak najkrótszym pozostawaniem tych osób bez pracy.
W środę zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.