Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach.
- Otwieramy przed młodzieżą perspektywy na zdobywanie nowych umiejętności i praktyczną naukę zawodu. Dzięki tej współpracy zapewniamy młodym ludziom solidne przygotowanie do pracy w górnictwie - mówi Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej.
Zespół Szkół w Czerwionce – Leszczynach prowadzi kształcenie na kierunkach: technik elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz technik górnictwa podziemnego. Natomiast w branżowej szkole I stopnia uczniowie kształcą się w zawodach elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz górnik eksploatacji podziemnej.
- W nadchodzącym roku szkolnym otworzymy 30-osobową klasę elektryków w branżowej szkole I stopnia oraz grupę techników elektryków. Zauważamy ogromne zainteresowanie tym kierunkiem, uczniowie osiągają doskonałe wyniki w tym zawodzie na egzaminach zewnętrznych, przewyższające średnią zdawalność na poziomie krajowym - mówi Natalia Kuś, dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach i dodaje: - Nasi uczniowie mają zapewnione dobre warunki nauki już na początku edukacji, między innymi dzięki współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową, przyznawanym stypendiom, które motywują uczniów do solidnej pracy i dobrej frekwencji w szkole.
W ramach porozumienia Jastrzębska Spółka Węglowa zapewni uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych. To szansa dla młodzieży na dobre przygotowanie zawodowe oraz zdobycie doświadczeń w trudnej pracy górniczej.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No za te pare lat jak skończą szkołę i będą zarabiać minimalną krajową W pgg już teraz dopłacają wilelu do minimalnej
Jak wezmą pierwszą wypłatę , to będą sie wstydzić powiedzieć kumplom , że pracują na kopalni .