W drugim kwartale 2024 r. w kopalniach JSW produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t, a w całym pierwszym półroczu 6 mln. – Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022 – zaznacza Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Jastrzębska Spółka Węglowa najnowsze wyniki produkcyjne – dotyczące drugiego kwartału br. – opublikowała we wtorek, 9 lipca. Jak wynika z przedstawionych danych, produkcja węgla ogółem wyniosła 2,87 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 r. o ok. 8,5 proc., a w stosunku do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 13,6 proc.
„W II kwartale br. realizowano odbudowę frontów eksploatacyjnych po wcześniejszych zdarzeniach skutkujących koniecznością wstrzymania eksploatacji niektórych ścian. W drugiej połowie maja oddano do eksploatacji dwie nowe ściany, natomiast w czerwcu cztery nowe ściany. Aktualnie kopalnie JSW eksploatują 23 ściany” – wskazano w komunikacie spółki.
Jeśli chodzi o produkcję węgla koksowego, to wyniosła ona ok. 2,31 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału br. o ok. 4,1 proc., a w stosunku do drugiego kwartału 2023 roku niższa o ok. 14,4 proc. Natomiast produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,56 mln t i była niższa w porównaniu do poprzedniego kwartału o ok. 23 proc., a w stosunku do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 9,8 proc.
Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 2,61 mln t i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku o ok. 14,8 proc., a w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku niższa o ok. 16,7 proc. Sprzedaż węgla koksowego wyniosła ok. 2,27 mln t i była niższa w porównaniu do wcześniejszego kwartału o ok. 12,2 proc., a w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku niższa o ok. 14,1 proc.
Jeśli chodzi o produkcję koksu, to w drugim kwartale br. wyniosła ona 0,73 mln t – była niższa o ok. 12,3 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku, a w stosunku do drugiego kwartału 2023 roku odnotowała spadek o ok. 14,7 proc.
Do kwestii produkcyjnych odnieśli się również przedstawiciele JSW, rozszerzając informacje o uruchomionych w czerwcu czterech nowych ścianach. Jak wskazali, dwie ściany uruchomiono w kopalni Pniówek. Ściana B-3 ma długość 218 m i wybieg 790 metrów, eksploatowana będzie do lutego 2025 roku, a jej zasoby sięgają 340 tys. ton. Druga ściana w Pniówku – C-5 jest nieco krótsza, bo jej długość ma niespełna 100 metrów z wybiegiem 375 metrów.
Zasoby ściany C-5 to 140 tys. ton, będzie eksploatowana do września tego roku. W ruchu Zofiówka ruszyła ściana C-10, której zasoby określono na około 400 tys. ton. Ściana ma długość 230 metrów, wybieg 550 i ma zostać wyeksploatowana do lutego 2025 roku.
W ruchu Knurów uruchomiono aktualnie największą ścianę – 14., której zasoby oszacowano na milion ton węgla. Ściana o długości 245 metrów ma wybieg prawie 1,5 kilometra i będzie eksploatowana do stycznia 2026 roku.
– Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatację prowadzimy 23 ścianami. Udało się nam powrócić do liczby ścian sprzed zdarzeń w 2023 roku. Teraz intensywnie pracujemy nad tym, aby wrócić też do poziomu wydobycia z tamtego okresu – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Jak przypomnieli przedstawiciele JSW, wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w ruchu Zofiówka i KWK Pniówek oraz pożary ścian w kopalni Budryk i Pniówek, które miały miejsce w roku 2023. W związku z tymi zdarzeniami zarząd spółki musiał podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót.
– Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie wie, że utworzenie nowego frontu robót i przygotowanie ściany do eksploatacji zajmuje wiele tygodni, czasami miesięcy. Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022. W czwartym kwartale mamy nadzieję eksploatować 26 ścian – dodał wiceprezes Rozmus.
Zaznaczył, że osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych. JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce to ponad 21 tys. pracowników. W skład całej Grupy JSW, która zatrudnia ponad 30 tys. osób, wchodzą m.in. trzy koksownie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.