Należąca do samorządu Gliwic spółka, która obsługuje lokalną ciepłownię, przygotowuje budowę przy niej instalacji wielopaliwowej wytwarzającej prąd i ciepło, mogącej spalać wysokokaloryczną frakcję odpadów. W środę zawarła z NFOŚiGW umowę na blisko 271 mln zł dotacji do tej inwestycji.
Jak podano w rozesłanym w środę po południu biuletynie gliwickiego magistratu, samorządowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) planuje rozpoczęcie inwestycji pod nazwą Park Zielonej Energii w przyszłym roku. Zakładany termin oddania instalacji do użytku to połowa 2028 r. Gliwickie PEC ma nadzorować proces budowy i odpowiadać za eksploatację obiektu.
Według miasta rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (zapotrzebowanie ok. 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o ok. 400 wagonów rocznie).
W środowym podpisaniu umowy uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Augustyn, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mateusz Pindel, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak oraz samorządowcy z gmin powiatu gliwickiego: Pyskowic, Rudzińca, Knurowa, Gierałtowic, Pilchowic oraz Sośnicowic.
Wiceszef NFOŚiGW przypomniał, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej do 2035 r. na składowiska trafić może nie więcej, niż 10 proc. zebranych odpadów komunalnych; obecnie w Polsce jest to 37 proc.
Budowa Parku Zielonej Energii w Gliwicach na pewno wspomoże miasto w realizacji wspomnianego strategicznego celu, zagospodarowując energetycznie jedynie pozostałości po sortowaniu, które nie będą nadawać się do recyklingu, przekształcając je w ciepło i energię elektryczną - ocenił Augustyn.
Prezydent Kuczyńska-Budka dodała, że Park Zielonej Energii jako inwestycja innowacyjna, wzorowana na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wysoko oceniana pod kątem wpływu na środowisko i sprzyjająca powstaniu nowych miejsc pracy, zapewni gliwiczanom m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Park Zielonej Energii to obecnie jedyne takie przedsięwzięcie w regionie z dofinansowaniem NFOŚiGW. Ma ono zapewnić miastu i powiatowi m.in. wieloletnią stabilizację opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Paliwem dla instalacji mają być odpady resztkowe od mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego
Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty wchodzące w skład Gliwickiego Klastra Energii).
Instalacja ma powstać na terenie należącym do PEC - Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, gdzie obecnie znajduje się ciepłownia. Jest to teren przemysłowy, położony blisko od głównych szlaków komunikacyjnych: autostrady A1, Drogowej Trasy Średnicowej oraz linii kolejowej E30, poza terenami chronionymi przyrodniczo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.