Ponad 30 organizacji zaapelowało do resortu klimatu i środowiska o pilne przeprowadzenie konsultacji publicznych w sprawie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu - poinformowała w środę Konfederacja Lewiatan, przypominając, że termin aktualizacji KPEiK minął 30 czerwca br.
Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych, w tym Konfederacja Lewiatan, apeluje do resortu klimatu i środowiska o niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych pełnej aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) - poinformowała Konfederacja Lewiatan.
W liście otwartym do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski zwrócono uwagę, że rząd nie przedstawił dotąd klarownego harmonogramu, nie tylko w zakresie dokończenia aktualizacji Krajowego Planu, ale także dalszych prac nad innymi dokumentami o kluczowym znaczeniu dla transformacji klimatyczno-energetycznej, w tym zaktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Polska jest także jedynym państwem Unii, które wciąż nie przygotowało długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r. - zauważyli autorzy listu.
Dodali, że Polska wciąż przygotowuje aktualizację Krajowego Planu. Pomimo wyznaczenia w art. 14 ust. 2 ww. rozporządzenia daty 30 czerwca 2024 r. jako ostatecznego terminu przedłożenia tego dokumentu Komisji Europejskiej, nasz kraj nie wywiązał się z tego obowiązku. Powstałe opóźnienie nie może być jednak powodem pominięcia konsultacji publicznych ani przeprowadzenia ich w sposób fasadowy - ocenili sygnatariusze listu.
Ich zdaniem konieczne jest zatem szybkie uruchomienie rzetelnego procesu konsultacji publicznych pełnej aktualizacji Krajowego Planu, uwzględniającej tzw. scenariusz ambitny WAM (ang. with additional measures), w tym publikacja wyników modelowania stanowiącego podstawę dla proponowanych scenariuszy.
Niezbędne jest także zapewnienie odpowiednio długiego czasu trwania konsultacji, a następnie opracowanie i opublikowanie raportu, w którym zostaną przedstawione zgłoszone uwagi oraz stanowisko rządu w sprawie ich przyjęcia lub odrzucenia, wraz z uzasadnieniem - podkreślili sygnatariusze listu.
Apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przeprowadzenie bez zbędnej zwłoki rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu zgodnie z art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu - napisali. Podkreślili, że przeprowadzenie konsultacji wynika z przepisów prawa UE i ratyfikowanej przez Polskę w 2003 r. Konwencji z Aarhus.
W liście zwrócono uwagę, że Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz budowy gospodarki neutralnej klimatycznie w sposób odpowiedzialny społecznie. Odpowiednio zaprojektowane działania wzmocnią nasze bezpieczeństwo i długookresową odporność na szoki klimatyczne, społeczne i gospodarcze. Przygotowanie skutecznej odpowiedzi na te bezprecedensowe wyzwania wymaga uwzględnienia perspektyw wszystkich sektorów oraz grup społecznych - zaznaczyli autorzy listu.
Według nich aktualizacja KPEiK nie powinna być traktowana wyłącznie jako spełnienie pewnych wymogów formalnych, ale jako szansa na uporządkowanie zarządzania transformacją energetyczną w Polsce.
12 lipca br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka poinformował w Sejmie, że najpewniej właśnie pod koniec sierpnia br. KPEiK trafi do konsultacji ze stroną społeczną, na które przewidziano 30 dni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.