W poniedziałek, 15 lipca, minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z zarządem Węglokoksu Kraj. Rozmowy dotyczyły opracowania szczegółowego harmonogramu zakończenia wydobycia w bytomskiej kopalni Bobrek.
- Tak jak zadeklarowałam - spotkałam się dzisiaj z zarządem Węglokoksu Kraj, by rozpocząć prace nad szczegółowym harmonogramem zakończenia wydobycia w kopalni Bobrek. Było to pierwsze z serii spotkań roboczych, które przed nami – poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka.
- Podczas spotkania ustaliliśmy, że konsekwentnie będziemy realizować nasze zapowiedzi: nikt z pracowników nie straci pracy. Proces będzie prowadzony w oparciu o zapisy umowy społecznej, z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych, alokacji, urlopów górniczych, emerytur i innych działań osłonowych. Zarząd Węglokoksu przedstawił dobre propozycje. Będziemy je teraz szczegółowo analizować. Wszystkie ustalenia będą na bieżąco przekazywane pracownikom, proces zakończenia eksploatacji będzie w pełni transparentny – dodała szefowa resortu przemysłu.
Przypomnijmy, że kopalnia Bobrek w Bytomiu zakończy eksploatację do końca 2025 roku, czyli o 15 lat wcześniej niż założono w umowie społecznej dla górnictwa. Jak orzekł Wyższy Urząd Górniczy, bezpieczne fedrowanie w rejonie Bobrek-Miechowice 1 nie jest dalej możliwe po tragicznym w skutkach wstrząsie, który miał miejsce w marcu br.
„Skutkuje to znacznym ograniczeniem zasobów możliwych do wydobycia i koniecznością zakończenia procesu produkcji do końca 2025 roku” – poinformowali przedstawiciele zarządu Węglokoksu Kraj.
Historia kopalni Bobrek sięga początków minionego stulecia. Kopalnia posiada zasoby operatywne węgla szacowane na ok. 16,5 mln ton. W skład spółki Węglokoks Kraj kopalnia Bobrek razem z kopalnią Piekary weszła w 2015 roku. Kopalnie zostały następnie połączone, a w 2021 roku wygaszona została piekarska część kopalni.
Pod koniec 2023 roku podczas połączonych sejmowych Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Finansów Publicznych prezes Grzegorz Wacławek podkreślał, że Węglokoks Kraj nie posiada żadnych zobowiązań, zaległości publiczno-prawnych, pożyczek, nie korzystał z subwencji, a zobowiązania realizuje w ustawowym terminie płatności.
Jak poinformował wtedy, w 2023 roku kopalnia Bobrek wyprodukowała ok. 870 tys. ton węgla, wobec 1,2 mln ton rok wcześniej, a zmniejszenie produkcji wynikało głównie z uwarunkowań geologiczno-górniczych. W latach 2015-22 Weglokoks Kraj notował dodatnie wyniki finansowe, z wyjątkiem roku 2020, kiedy na wyniku zaważyła pandemia COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.