Czerwiec był ostatnimi miesiącem, w którym inflacja pozostawała w granicach dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. - czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. GUS potwierdził więc swój szybki szacunek z końca czerwca.
Ceny towarów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,3 proc. r/r, a ceny usług o 6,1 proc. r/r, wobec odpowiednio 1,2 proc. r/r i 6,2 proc. r/r w maju. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji w czerwcu, względem maja, w największym stopniu przyczyniły się ceny żywności. Roczne tempo wzrostu cen żywności przyspieszyło w czerwcu do 2,2 proc. r/r z 1,3 proc. r/r w maju. W porównaniu do maja drożało m.in. mięso (głównie drobiowe), masło oraz warzywa i owoce. Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się do 3,6 proc. r/r z 3,8 proc. r/r w maju, jednak pozostaje na podwyższonym poziomie - czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka.
Tym samym inflacja w czerwcu pozostała w granicach dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Jednak według ekonomisty ING BSK, to ostatni taki miesiąca.
Spodziewamy się, że w lipcu główny wskaźnik inflacji wzrośnie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, głównie za sprawą częściowego wycofania tarczy energetycznej. Szacujemy, że wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbiją inflację o ok. 1,3-1,5pkt. proc. Nasze obecne prognozy wskazują, że inflacja konsumencka będzie rosła i osiągnie szczyt (prawdopodobnie powyżej 6 proc. r/r) w marcu przyszłego roku. W takich warunkach RPP utrzyma w najbliższych miesiącach stopy procentowe bez zmian, a do pierwszej obniżki może dojść w II kw. 2025 r. Widzimy przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w przyszłym roku w skali 75pb - stwierdził Adam Antoniak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.