Po trzech kolejnych miesiącach wzrostu czerwiec 2024 r. przyniósł bardzo mocne spadki cen uprawnień EUA do ok. 66 euro - przekazano w raporcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Łączny wolumen obrotów na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 47,5 mln uprawnień.
Dodano, że czerwcowa korekta na rynku uprawnień tym razem nie była zgodna z wzorcem sezonowym - tylko jeden z jedenastu ostatnich czerwców był spadkowy, a wzrosty sięgały średnio ponad 5,5 proc. - podano.
Z raportu wynika, że od lutego br., kiedy notowania zbliżyły się do poziomu 50 euro, uprawnienia pod koniec maja br. zyskały blisko 50 proc. (do ok. 75 EUR). W czerwcu ceny uprawnień zamknęły się na poziomie bliskim bardzo ważnego technicznie wsparcia (65 EUR).
Podkreślono, że licząc od 27 maja do 17 czerwca ceny uprawnień EUA spadły z ok. 74,5 euro do ok. 66,5 euro, tracąc na wartości ok. 11 proc.
W raporcie wskazano, że kluczowymi czynnikami dla spadków cen uprawnień w czerwcu były wyniki wyborów do Europarlamentu, znaczący wzrost pozycji krótkich na uprawnienia ze strony funduszy inwestycyjnych nakierowanych na spadki cen uprawnień oraz odreagowanie cen po ostatnich wzrostach sięgających blisko 50 proc.
Statystycznie ceny uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE/EEX w czerwcu 2024 r. spadły względem maja 2024 r. z 72,38 do 66,13 euro. Średnia ważona cena EUA z 20 transakcyjnych dni czerwca wyniosła 68,05 euro - podkreślono.
Zaznaczono, że łączny wolumen obrotów na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 47,5 mln uprawnień. Wskaźnik zmienności cen w czerwcu 2024 r. mierzony za pomocą odchylenia standardowego wyniósł 2,93 proc., natomiast zakres cen (różnica minimum/maksimum) był równy 7,53 EUR. Średnia ważona oraz arytmetyczna cen uprawnień EUA od początku 2024 r. wynosi odpowiednio64,03 euro oraz 63,78 euro - dodano.
Jak twierdzą analitycy, na dużą uwagę w przekroju całego miesiąca zasługują dane dotyczące wielkości obrotów uprawnień na rynku spot. Pomimo, że w czerwcu br. odnotowano wzrost obrotów rok do roku, to w porównaniu z poprzednimi miesiącami wystąpiło prawdziwe ich załamanie (z ok. 90-100 mln do ok. 47 mln) - podano.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest Ośrodkiem w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Jednym z podstawowych zadań KOBiZE jest administrowanie unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce. Jedno EUA (European Union Allowance) uprawnia jej posiadacza do emisji jednej tony CO2 do atmosfery.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.