W ostatnich latach polskie górnictwo zainwestowało spore środki w zakłady przeróbcze. Nowe parki maszynowe, innowacyjne rozwiązania podnoszące wydajność pracy oraz poziom bezpieczeństwa załóg, a nawet przyjazne środowisku, stanowią dziś domenę każdej górniczej spółki.
Pionierska instalacja do granulowania najdrobniejszych ziaren węgla została uruchomiona przed dwoma laty w kopalni Bolesław Śmiały (PGG) w Łaziskach Górnych. Jest efektem polskiej myśli technicznej. Pozwala na bardziej racjonalne zagospodarowanie drobnych ziaren węgla, a tym samym zwiększy wolumen sprzedaży węgla handlowego. Wymierne efekty, jakie przynosiła instalacja, skłoniły kierownictwa innych kopalń do inwestowania w podobne rozwiązania. I takie też, służące do produkcji granulatu energetycznego, wdrożono w 2022 r. w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW). Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Właścicielem instalacji jest spółka Haldex z Katowic, posiadająca największe na polskim rynku doświadczenie w produkcji granulatu.
W ruchu Knurów z kolei rozbudowano węzeł wzbogacania flotacyjnego poprzez zabudowę flotownika oraz urządzeń do odwodnienia produktów powstałych w procesie wzbogacania flotacyjnego. Inwestycję zaplanowano z myślą o podniesieniu komfortu pracy i jej bezpieczeństwa. Najnowsze rozwiązania konstrukcyjne maszyn i urządzeń oraz automatyzacja procesów technologicznych obniżyły emisję hałasu.
W ruchu Jankowice kopalni ROW (PGG) przed z górą dwoma laty rozpoczęły pracę nowej generacji przesiewacze klasyfikacji wstępnej Wz1p. Zostały wyposażone w specjalnie dobrane profile pokładu sitowego, umożliwiające skuteczne odsiewanie nawet zawilgoconych miałów.
W Bieruniu też mogą się pochwalić inwestycjami. Tam przed dwoma laty zakończyła się już definitywnie epoka ładowania węgla na samochody ciężarowe za pomocą ładowarek kołowych. Ruszyła bowiem instalacja do załadunku sortymentów grubych na ciężarówki. Rozwiązanie skraca czas załadunku i ekspedycji surowca, zwiększa też jego dobową sprzedaż.
W ub.r. Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Marcel kopalni ROW (PGG) triumfował w konkursie BHP zorganizowanym pod auspicjami Związku Zawodowego Przeróbka. W procesie klasyfikacji wstępnej na przesiewaczach typu PZ 3090 wydzielane są klasy ziarnowe 0-20 mm oraz 20-120 mm, kierowane następnie do węzłów wzbogacania. Maksymalna dobowa zdolność produkcyjna ZPMW wynosi 11500 t/d netto. Zakład jest w pełni zautomatyzowany. Posiada stały monitoring procesów technologicznych. W najbliższych latach będzie dalej modernizowany.
Wyjątkowy pod względem technologii jest zakład przeróbczy kopalni Brzeszcze (PKW). Na próżno szukać tam odpadów, ponieważ zakład po prostu ich nie produkuje. Zdaniem ekspertów, w brzeskim ZPMW w latach 2018-2022 osiągnięto największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Poszła ona w parze wraz z modernizacją ciągu technologicznego, remontem zbiornika węgla i wymianą szeregu starszego typu urządzeń na nowe, o lepszych parametrach techniczno-eksploatacyjnych. Rozbudowa nadal trwa. Na bieżąco prowadzone są modernizacje pomostów przenośnikowych z uwzględnieniem urządzeń do konserwacji i wymiany taśm.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.