Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zakończyło konsultacje społeczne w sprawie inwestycji planowanych w Sztolni Królowa Luiza oraz strefie Carnall. Muzeum ma w planach rozbudowę podziemnych tras turystycznych i wprowadzenie kolejnych atrakcji dla zwiedzających. Chce na ten cel zdobyć środki unijne.
W Zabrzu zakończył się cykl spotkań, konsultacji społecznych, podczas których pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego zbierali opinie mieszkańców i turystów na temat tego, jak można uatrakcyjnić zwiedzanie sztandarowych obiektów placówki. Chodzi przede wszystkim o Sztolnię Królowa Luiza, w której skład wchodzi m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym oraz strefę Carnall, gdzie dziś odbywają się modne koncerty, ale Muzeum chciałoby, by powstało tam miejsce spotkań i przestrzeń relaksu z prawdziwego zdarzenia.
W skład zabrzańskiego Muzeum wchodzi jeszcze kopalnia Guido, trzy wieże, budynek dawnego starostwa powiatowego, dwa plenerowe parki tematyczne.
W latach 2009 – 2023 Muzeum pozyskało 215 mln zł z funduszy unijnych, a łączna wartość inwestycji wyniosła 330 mln zł brutto. Obiekty są sukcesywnie rewitalizowane. - Teraz chcemy złożyć dwa kolejne wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych, mamy dwa projekty, które chcielibyśmy zrealizować, wprowadzić kolejne rozwiązania w naszych obiektach. Spytaliśmy mieszkańców, co sądzą o planowanych inwestycjach i jakie mają własne pomysły na uatrakcyjnienie działalności Muzeum - tłumaczy Michał Glosz, zastępca kierownika działu ds. realizacji projektów w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Pierwszy z projektów nosi tytuł „Industrialne Dziedzictwo Górnego Śląska – rewitalizacja obiektów zabytkowych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”. Projekt dotyczy przede wszystkim ożywienia strefy Carnall, w tym między innymi remont ostatniego segmentu budynku kompresorów i dawnej rozdzielni, które mogłyby pełnić funkcje gastronomiczne. Kolejnym elementem byłaby przebudowa budynków łaźni łańcuszkowej, warsztatu elektrycznego i akumulatorowni. W warsztacie elektrycznym projektodawcy mają pomysł, by stworzyć tam „Eksperymentarium” – specjalną strefę z sensorycznymi stanowiskami do eksperymentowania i zabawy dla dzieci w wieku 3 – 7 lat. Elementem projektu byłoby też mnóstwo wydarzeń i warsztatów dla osób w każdym wieku.
Drugi projekt nosi z kolei tytuł „Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej podziemnych wyrobisk Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu” i dotyczy przede wszystkim inwestycji w Sztolni Królowa Luiza (wzbogacenie oferty turystycznej w wyrobiskach Sztolni Królowa Luiza, organizacja wydarzeń kulturalno-edukacyjnych).
Mieszkańcy są za. - Przetestowałam trasy podziemne dla klas 1 -3, dzieci były zachwycone. Gdyby one były połączone z warsztatami dla najmłodszych, byłoby super – mówiła jedna z uczestniczek konsultacji. - Marzą nam się też parki sensoryczne, dzieci świetnie się w nich odnajdują. No i zapraszamy też do szkół na spotkania - dodała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.