Wielkopiątkowe uroczystości drogi krzyżowej celebrowano wczesnym rankiem 22 kwietnia w podziemiach wielickiej kopalni soli.
Górnicy przeszli Papieską Drogę Krzyżową. Jej stacje stworzono w sąsiedztwie słynnej kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią. Uczestniczący w drodze krzyżowej w tej kaplicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II (rzeźbionym w bryle soli). Tu też odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Karola Wojtyły.
Stacje Papieskiej Drogi Krzyżowej, to dzieło wielickich artystów. Piotr Starowicz, Paweł Janowski oraz Jacek Talapka wyrzeźbili je w drewnie lipowym. Czternaście stacji, to także elementy podziemnego szlaku pielgrzymkowego. Opowiadają historię odkupienia - w każdą z nich wmontowano kamień z jerozolimskiej Golgoty Rok temu szlak i stacje poświęcił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.
Otwierając Glogotę Wielicką kardynał Dziwisz powiedział:
„Oto przykład wielkiej pracy i pokory górników - mówił kardynał o podziemnej Golgocie. - Niech nas zachęci do szczerego wypełniania obowiązków wobec Boga. Dziękuję za zaproszenie do wspólnej modlitwy. Dziękuję za dar górniczego serca zawartego w tej Drodze Krzyżowej. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się mszy św., lecz liturgię Męki Pańskiej, w której rozważamy tajemnicę wiary oraz ofiarę, jaką Bóg złożył z miłości do nas na ołtarzu Krzyża. Dziś przypada również 5. rocznica odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II - to wyjątkowy dzień na poświęcenie Drogi Krzyżowej. Z serca wam dziękuję. Pamiętamy ostatni Wielki Piątek Ojca Świętego - nie mógł już wtedy odprawić nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Pamiętamy przejmujący obraz Sługi Bożego, który ani na chwilę nie wypuścił z dłoni krzyża. Oto jego najważniejsze kazanie, jego testament, który nam zostawił. Dziś otwieramy Papieską Drogę Krzyżową - to nie tylko szczególna rocznica, ale i miejsce: ciesząca się światową sławą Kopalnia Soli w Wieliczce. Od początku patronuje jej św. Kinga. Swoją Drogą Krzyżową Jezus wszedł w nasze życie i naszą pracę”.
Wieliczka jest kopalnią zabytkową od 1976 r. Wtedy to wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później w 1978 r. wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W 1989 r. Kopalnia Soli Wieliczka poszerzyła Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego, z której została skreślona w 1998. Od 1994 r., to także pomnik historii Polski. 30 czerwca 1996 r. zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Superior tihnikng demonstrated above. Thanks!