Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetargi na realizację zadań z Zielonego Budżetu. Nowa zieleń pojawi się w tym roku m.in. na ul. Wawelskiej, Bocheńskiego czy Granicznej. Wybrani zostali wykonawcy kolejnych łąk kwietnych, a ZZM uruchomił przetargi na realizację kolejnych 6 zadań, które dotyczą 6 dzielnic Katowic.
Dzięki Zielonemu Budżetowi mieszkańcy Katowic mają wpływ na to, jak zmienia się ich miasto. W tym roku zgłosili rekordowe 252 propozycje, o łącznej szacunkowej wartości blisko 10 mln zł, a miejskie jednostki realizują zadania z poprzedniej edycji. Do nich należy m.in. wykonanie łąk kwietnych.
Pod koniec kwietnia wybrano wykonawcę pierwszej puli zadań z Zielonego Budżetu. Dotyczy ona 3 łąk kwietnych, których założenie zaplanowane jest maksymalnie do końca jesieni. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Państwo Łąka z Katowic, która zadeklarowała wykonanie zadania za 78 tys. zł. Jedna z nowych łąk powstanie w dzielnicy Kostuchna, przy ul. Sezamkowej. Obecnie jest tam roślinność trawiasta, a po wykonaniu zadania mieszkańcy będą mieć do dyspozycji bardziej estetyczną zieleń. Teren zyska ogrodzenie linowe, aby ochronić rośliny przed zniszczeniami. Łąka poprawi walory dekoracyjne terenu, ale także wpłynie pozytywnie m.in. na poprawę lokalnej retencji wód i zwiększenie różnorodności biologicznej.
Nowe rośliny pojawią się także przy ulicach Granicznej i Sowińskiego na Os. Paderewskiego, na wysokości Zenktelera. Jest to obszar zieleni w kształcie trójkąta, wyznaczony przez istniejące ciągi komunikacyjne – chodniki, ścieżkę rowerową i jezdnię. Znajduje się tu obecnie kilka niewielkich drzew. Po wykonaniu zadania powstanie tu niska, wieloletnia łąka kwietna. Zasadzone zostaną niskie rośliny, aby nie ograniczały widoczności kierowcom i pieszym. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie 288 mkw.
Kolejne łąki kwietne, w ramach tego samego zamówienia zostaną założone przy ul. Witosa. Ich łączna powierzchnia to ok. 520 mkw. - Zwiększanie liczby roślin w mieście jest elementem nie tylko dbania o estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim wpływa na bioróżnorodność. Poprawia się retencja wody, a także jakość powietrza. Zalety są niewątpliwe, dlatego cenimy to, że co roku mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że rośliny pomagają nam w codziennym życiu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.