Budowa nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim idzie pełną parą. Spacerowicze widzą z oddali kolorowe zjeżdżalnie, które już zamontowano na terenie przyszłego kąpieliska. Zaawansowanie robót związanych z tymi elementami wraz z wieżą startową osiągnęło już 85 proc.
Łącznie Fala będzie dysponowała kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych. Będą to: zjeżdżalnia „Anakonda” z elementem „Szyszką” (poziom startu 9,0 m), długość ślizgu - około 71 m, zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9,0 m), długość ślizgu to około 38 m; zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12,0 m), długość ślizgu - około 118,5 m; zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12,0 m), długość ślizgu około 65,0 m.
W ramach inwestycji zostały wybudowane trzy budynki – wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. W budynkach znajdą się strefy socjalne, sanitarne oraz techniczne. Klienci kąpieliska będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach.
Maksymalna ilość osób, która może korzystać z kąpieliska to 2673 osoby. Basenów będzie pięć, będą to: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci. Baseny zostaną oświetlone. Generator fali może tworzyć fale o wysokości nawet 1,1 m.
Pojawi się także wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, elementy małej architektury. Co ciekawe, odtworzony zostaje historyczny symbol fali - wieża o wysokości 14,2 m o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Natomiast skoki do basenu będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.
Baseny są ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo powietrznych pomp ciepła. Tę samą technologię wykorzystano dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Uzdatnianie wody będzie odbywało się za pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii, w tym z zastosowaniem technologii zielonego szkła. Aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła filtruje o ok. 30% więcej związków organicznych niż piasek kwarcowy czy kruszone szkło. Jest bio-odporny i samosterylizujący. Dzięki temu baseny są zdrowsze, ekologiczne i ekonomiczniejsze. Powoduje też mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu.
Zakończenie budowy przewidziano na jesień tego roku, a samo uruchomienie kąpieliska nastąpi wiosną 2025 r.
Wartość inwestycji to 110 004 030,00 zł netto, 135 277 656,90 zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.