Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na rynkach w czerwcu przeważały spadki cen. "Na międzynarodowym rynku węgla w czerwcu pojawiły się nastroje znacznie odmienne od tych, które dominowały jeszcze w maju. Na przestrzeni rozpatrywanego miesiąca na głównych rynkach spot węgla wysokoenergetycznego zarysował się trend spadkowy" - czytamy w raporcie.
Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że popyt na ładunki spotowe w czerwcu był słaby zarówno w regionie Atlantyku, jak i regionie Azji i Pacyfiku.
„Co więcej, większego ożywienia azjatyckiego popytu na rynkach spot należy się spodziewać wraz z ustąpieniem letniego monsunu, a co się z tym wiąże, ustaniem ulewnych deszczy. Te już zaczęły się pojawiać od kwietnia w południowych Chinach, za sprawą czego w kraju tym znacznie wzrasta produkcja energii z wody. Na dodatek Chiny, jak doniosła w czerwcu agencja Reuters, przygotowują się na nadejście jeszcze większych opadów w lipcu i sierpniu, jako że wówczas wystąpi w Państwie Środka „mokra faza” monsunu wschodnioazjatyckiego. Z uwagi na nasilającą się cyrkulację letniego monsunu spadło również zainteresowanie ofertami spotowymi ze strony drugiego po Chinach największego importera węgla na świecie, jakim są Indie” - napisano.
„Jak wynika z danych firmy analitycznej Kpler, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. Wietnam zwiększył import węgla energetycznego o 71% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. 17,8 mln t węgla energetycznego sprowadzonego przez Wietnam od stycznia do maja br. oznacza, że kraj ten zaimportował już ponad 55% całkowitego wolumenu importu odnotowanego w 2023 r.” - czytamy w opracowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Odprawy, urlopy górnicze, likwidacja emeryckich firm okołogórniczych może trochę spowolni agonię węgla!