4 lipca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisano umowę na dofinansowanie pierwszego etapu prac zmierzających do uprzątnięcia wielkoobszarowego terenu zdegradowanego po byłych Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach. Środki trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, która przeprowadzi badania, ocenę stanu środowiska i sporządzenie planu poprawy dla części obejmującej teren będący we władaniu PKP.
Dofinansowanie obejmie wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska na terenie po byłych Zakładach Chemicznych, na którą składają się badania właściwości odpadów, zanieczyszczenia powierzchni ziemi, powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych oraz przygotowanie mapy wskazującej położenie wielkoobszarowego terenu zdegradowanego względem zlewni jednolitych wód podziemnych. Na tej podstawie sporządzony zostanie projekt planu poprawy stanu środowiska zgodnie z przepisami ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych z 2023 r.
- Przeprowadzenie badań, ocena oraz projekt planu poprawy środowiska są punktem wyjścia do uprzątnięcia tego terenu i unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych. Dzięki dofinansowaniu zagwarantowanemu przez WFOŚiGW w Katowicach ten pierwszy etap będziemy mogli zrealizować w 2025 r. – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
- Nasze działania ukierunkowane są na poprawę środowiska w kilku obszarach. Jednym z nich jest unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych poprzez dofinansowanie i pomoc instytucji w skutecznej realizacji określonego przedmiotu umowy, którą zawieramy. To bardzo ważny aspekt działalności WFOŚiGW w Katowicach. Nasze wsparcie pozwoli na dokładną ocenę stanu środowiska na terenach po byłych Zakładach Chemicznych – mówi Mateusz Pindel, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Uchwalona w zeszłym roku ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych zobowiązała regionalnego dyrektora ochrony środowiska do podjęcia działań na części obszaru stanowiącej teren zamknięty, który w przypadku tarnogórskich zakładów może wynieść do 10 ha. Pozostały teren, gdzie zlokalizowane są odpady niebezpieczne, wymagające unieszkodliwienia, podlega kompetencji burmistrza gminy Tarnowskie Góry. Na początku roku pomiędzy tarnogórskim magistratem a katowickim RDOŚ zostało podpisane porozumienie o współpracy zakładające konsolidację działań w zakresie posprzątania tego zdegradowanego terenu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.