Pogranicze Bytomia i Tarnowskich Gór to jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych na Śląsku. Ogromny wpływ na jego ukształtowanie miał człowiek, a to za sprawą wydobywanej tutaj rudy galeny i dolomitu. Dla miłośników pieszych wędrówek to doskonała okazja, aby odwiedzić te tereny i zobaczyć pozostałości dawnych kopalń. W najbliższą sobotę 6 lipca odbędzie się spacer śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Spacer poprowadzi bytomski historyk Tomasz Sanecki.
Górny Śląsk to nie tylko węgiel kamienny. Można się o tym przekonać wędrując śladami nieczynnej kopalni dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawnych obszarów wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra. „Odwiedzimy nie tylko tajemniczą budowlę w rejonie dawnego kamieniołomu „Blachówka”, zobaczymy pozostałości kamieniołomu, z którego wydobywano najpierw żelazo, a później dolomit, by wreszcie odkryć Hałdę Popłuczkową, gdzie składowano odpady z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku, a teraz można podziwiać panoramę Tarnowskich Gór” – zachęcają pomysłodawcy.
Tajemnice dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra odkryje przed turystami podczas ponad 3-godzinnego spaceru bytomski historyk Tomasz Sanecki, autor bloga historycznego „Mój Historyczny Blog” oraz książek historycznych poświęconych dziejom Bytomia.
Spacer 6 lipca rozpocznie się o godz. 9:00. Spotkanie zaplanowano przed zajezdnią tramwajową w Bytomiu-Stroszku przy skrzyżowaniu ul. Drzewnej i Łokietka. Bilety na spacer można kupić za pośrednictwem strony tobilet.pl - https://tobilet.pl/sladami-dawnych-osrodkow-wydobycia-dolomitu-i-srebra.html.
Spacer organizowany jest w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków, czyli wspólnej inicjatywy samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.
Po spacerze będzie można zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w promocyjnej cenie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.