W piątek, 28 czerwca, Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce skierowała do Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych, pismo dotyczące prac Zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych. Związkowcy zadeklarowali gotowość udziału w jego pracach.
„Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, w związku z powołaniem przez pana Zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego, zwraca uwagę, że efekty prac w/w Zespołu będą miały poważny wpływ na sektor górnictwa węgla kamiennego. Szczególne znaczenie prac zespołu będą miały dla pracowników Grupy Kapitałowej Lubelskiego Węgla Bogdanka” – wskazali przedstawiciele ZZGwP.
„Zwracamy także uwagę, że kwestie wydzielania aktywów węglowych powinny być, w naszej opinii, skorelowane z zapisami umowy społecznej dla górnictwa, a interes pracowników zabezpieczony mechanizmami osłonowymi, podobnymi do tych, jakie rząd przyjął dla pracowników energetyki i górnictwa opartych na węglu brunatnym. Z powyższych względów Związek Zawodowy Górników w Polsce deklaruje gotowość do konsultacji i udziału w pracach powołanego przez Pana Zespołu” – napisali związkowcy.
Wydzielenie aktywów węglowych z kontrolowanych przez państwo koncernów energetycznych to kolejny etap procesu dekarbonizacji. Dzięki temu spółki energetyczne mają zyskać większą wiarygodności oraz zdolność do uzyskania finansowania na przeprowadzenie transformacji.
- Spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. I my jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń – argumentowała w maju br. minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Dlaczego związkowcy z ZZGwP wskazali, że szczególne znaczenie prace zespołu będą miały dla LW Bogdanki? LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2015 roku spółka weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chcą ugrać znów coś dla siebie.