Przed tegorocznymi wakacjami Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem lotniczym Katowice, oddało do użytku nowy parking terenowy z ponad 750 miejscami postojowymi. Ogółem zarządzane przez GTL parkingi przy Katowice Airport mogą teraz zmieścić 5,8 tys. pojazdów.
Jak poinformował w czwartek rzecznik lotniska Piotr Adamczyk, to pierwsza inwestycja zaplanowana w programie rozwoju infrastruktury Katowice Airport na lata 2024-28. Jego głównym punktem jest budowa nowego głównego terminalu pasażerskiego.
Nowy parking terenowy P4 Katowice Airport znajduje się przy rondzie, które powstało podczas budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182. Jest tam 757 miejsc postojowych. Parking jest oświetlony, wyposażony w system monitoringu i parkingowy. GTL zapewnia korzystającym z parkingu bezpłatny transfer pod terminale pasażerskie.
Program inwestycyjny Katowice Airport to nie tylko budowa głównego terminalu pasażerskiego, ale również budowa nowych parkingów terenowych oraz parkingu wielopoziomowego. - Do 2028 r. planujemy trzykrotnie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych na katowickim lotnisku - powiedział, cytowany przez Adamczyka, prezes GTL SA Artur Tomasik.
W czwartym kwartale br. w Katowice Airport powinna rozpocząć się rozbudowa parkingu P4 o kolejne 450 miejsc postojowych. Planowany termin tych prac to trzeci kwartał 2025 r.
GTL prowadzi w Katowice Airport program inwestycyjny, który obejmuje kilkanaście projektów o łącznej wartości ok. 1,5 mld złotych. Najważniejsza jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni ok. 50 tys. m kw. Będzie on wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową Pyrzowice Lotnisko. Będzie łączył funkcję przylotową i wylotową.
Program obejmuje też m.in. budowę czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów, drugiego terminalu cargo, rozbudowa parkingów terenowych i budowę parkingu wielopoziomowego. W planach jest też budowa nowej strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz nowego zaplecza działów eksploatacji i transportu.
Program inwestycyjny wiąże się z szybkim wzrostem ruchu na katowickim lotnisku. Aktualna prognoza wskazuje, że w całym 2024 r. z jego siatki połączeń skorzysta znacznie ponad 6 mln pasażerów, w 2028 r. będzie to ok. 7,5 mln pasażerów, a granica 10 mln podróżnych zostanie przekroczona nie później, niż w 2033 r.
Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W ub. roku odprawiono tam 5,61 mln pasażerów; dotąd rekordowy był 2019 r., gdy w Katowicach obsłużono 4,84 mln podróżnych. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.