W piątek, 21 czerwca, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o tym, jak planowane zaostrzenie jakościowych norm węgla może wpłynąć na przyszłość polskich kopalń.
Plany dotyczące zaostrzenia norm jakości węgla elektryzują branżę węglową od kilku tygodni. O sprawie piszemy w tekście czołówkowym pt. „Normy uderzą w kopalnie”. Jak argumentują przedstawiciele spółek węglowych i związkowcy nowe przepisy wyprą z rynku węgiel z polskich kopalń, a zamiast tego właściciele pieców będą ogrzewać domy surowcem z importu. W efekcie może to przyspieszyć likwidację kopalń wbrew zapisom umowy społecznej.
W środku numeru prezentujemy również opinie szefów największych górniczych central związkowych w tej sprawie. - W Polsce prawie cztery miliony gospodarstw domowych używa węgla. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało zmiany w projekcie dotyczącym wymagań jakościowych paliw stałych dla tych gospodarstw, a ten projekt może w ekspresowym tempie pozbawić ich dostępu do polskiego węgla. Zaś górników wysłać na bruk. Cel więc jest jasny: wcześniejsza likwidacja polskiego górnictwa niż to zapisano w umowie społecznej, o której zapisach ministerstwo klimatu całkowicie zapomniało malując własny obraz rzeczywistości „zielonej wyspy” – argumentuje na łamach Górniczej Sebastian Czogała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
W najnowszym wydaniu Górniczej nie brakuje również wiadomości prosto z kopalń. W tekście pt. „Przyspieszenie na wszystkich frontach” czytelnicy mogą znaleźć informacje o tym, co się dzieje w jednej z rybnickich kopalń. Jak się okazuje załoga ruchu Jankowice kopalni ROW notuje dobre wyniki. Górnicy z przygotówek zdołali wykonać w ciągu minionych pięciu miesięcy ponad 4 tys. wyrobisk, dzięki którym, zgodnie z planem, ruszą nowe fronty wydobywcze w bieżącym i przyszłym roku.
Kolejnym wyzwaniem, z którym w najbliższych latach będą sobie musiały poradzić kopalnie jest redukcja emisji metanu. Jak zapowiadają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w 2025 roku ponad połowa metanu emitowanego przez kopalnie JSW ma być ujmowana, a 95 proc. ujętego gazu ma zostać wykorzystane. To efekt realizowanego przez spółkę programu redukcji emisji metanu, a więcej szczegółów czytelnicy mogą znaleźć w tekście pt. „Wykorzystać metan”.
W dziale Po Szychcie piszemy o Szachowej Olimpiadzie Przedszkolaka, której po raz kolejny gospodarzem był Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Grając w szachy, najmłodsi kształcą pamięć, logikę, wyobraźnię przestrzenną i myślenie abstrakcyjne, a młodym mistrzyniom szachów do lat sześciu przy podium towarzyszyli prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, oraz Anna Kohut, mistrzyni Międzynarodowej Federacji Szachowej, obecna prezes Stowarzyszenia Klub Szachowy Hetman Gliwice.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Od września mają ruszyć odprawy i zwolnienia emerytów!!!
Jakiej umowie społecznej?Żeby była umowa społeczna musi ją zatwierdzić KE .Związkowcy już dawno sprzedały polskie górnictwo.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.