Według Energi-Operatora, przybywa przydomowych magazynów energii. Jak podała spółka zależna Energi z Grupy Orlen, na koniec maja do jej sieci przyłączonych było już ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW. Ich łączna moc zainstalowana to ponad 19 MW, a pojemność blisko 90 MWh.
Przybywa przydomowych magazynów energii. Wedle stanu na 31 maja 2024 r. do sieci Energa-Operator przyłączonych jest ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW - poinformowała spółka zależna Energi z Grupy Orlen.
Według Energi-Operatora, 3359 magazynów energii o mocy do 50 kW zostało przyłączonych do niej w ciągu dwóch ostatnich lat. Obecnie jest ich 3549, ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 19 MW, zaś pojemność blisko 90 MWh - podkreśliła spółka.
Dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora Ewa Sikora zwróciła uwagę, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy energii generowanej przez odnawialne źródła energii elektrycznej jest na tyle dużo, że brakuje zapotrzebowania u odbiorców, którzy mogliby ją w danym momencie zużyć. Jak wyjaśniła, powoduje to konieczność wprowadzania ograniczeń pracy źródeł wytwórczych z powodów bilansowych.
- W przypadku mikroinstalacji - jak zaznaczyła Sikora - brak odbioru energii na danym obszarze, przy jej wysokiej generacji, skutkuje wzrostem napięcia w sieciach dystrybucyjnych, a następnie automatyczne wyłączenie mikroinstalacji przy przekroczeniu wartości napięcia bezpiecznego.
- Magazyny energii, mogą pomóc rozwiązać ten problem. W połączeniu z mikroinstalacjami pozwolą na zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, z której będzie można korzystać na miejscu, w dowolnym czasie, bez względu na warunki pogodowe - podkreśliła dyrektor pionu usług dystrybucyjnych Energi-Operatora, cytowana w informacji spółki.
Do końca maja tego, do sieci Energi-Operatora przyłączonych zostało ponad 11 tys. mikroinstalacji i 941 magazynów energii. Zgodnie z stanem na koniec maja, do sieci spółki przyłączonych było w sumie blisko 280 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2460 MW.
Jak informuje Energa, 44 proc. mocy zainstalowanej w jej aktywach wytwórczych pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy Orlen ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii - podkreśla spółka. Zwraca przy tym uwagę, że silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja.
Według Energi, sieć dystrybucyjna składa się tam z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, przy czym udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc.
Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu - informuje spółka Grupy Orlen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.