Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych jest krytykowany przez środowisko górnicze. Mówi się, że jest to wprost przyspieszenie likwidacji polskich kopalń. Związkowcy z Sierpnia 80 oraz ZZ Kontra mają demonstrować przeciwko proponowanym rozwiązaniom. Demonstracja odbędzie się w piątek, 28 czerwca, w Warszawie przed siedzibą MKiŚ. Związkowcy mają w planach odnieść się także do innych kwestii.
- Jedziemy tam w trzech sprawach. Pierwsza to właśnie rozporządzenie dotyczące paliw stałych. Druga to niedopuszczenie do wygaszania tzw. „dwusetek” czyli starych bloków węglowych. Natomiast ostatni temat to uruchomienie odkrywki Złoczew dla elektrowni Bełchatów, co jest bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu energetycznego - wyjaśnił w rozmowie z portalem netTG.pl Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80.
Przypomnijmy, że według propozycji resortu od 1 lipca 2029 r. ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych. W praktyce oznacza to, że na rynku dostępny będzie tylko węgiel, który spełni określone parametry. Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla mówi wprost, że parametry zostały tak zaostrzone, że nie wiadomo, jakie paliwo stałe zdoła je spełnić.
Proponowane regulacje określają nowe parametry paliw stałych, które mogą być używane w gospodarstwach domowych. Pierwsze z nich to zawartość, co najmniej 85 proc. czystego węgla. Kolejne dotyczą wilgotności oraz zawartości popiołu i siarki. Te będą stopniowo zaostrzane. Proces ten podzielono na cztery etapy (do 31 sierpnia br., 1 września 2024 - 30 czerwca 2025 r., 1 lipca 2025 – 30 czerwca 2027 r., 1 lipca 2027 - 30 czerwca 2029). Ponadto od 1 lipca 2025 r. zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego, a węgiel kostka, orzech, groszek i miał nie będą mogły być sprzedawane na potrzeby gospodarstw domowych od 1 lipca 2029 r. Jak podano w uzasadnieniu, wejście w życie nowego rozporządzenia ma m.in. przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Skoro chcesz żyć w czystym środowisku to dlaczego nie widzisz dziennie na niebie jak samoloty coś rozpylają ? Nie to nie jest śmiga kondensacyjna znam dobrze jej definicje a będziesz straszył bo ktoś węglem pali ,śmiechu warte ,czysta hipokryzja bądź brał świadomości i wiedzy ...
@Adam – węglem będą chcieli palić ci, którzy będą musieli: bo na wyjście z niego nie będzie ich stać.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Węgiel niedługo potrzebny będzie tylko w biedronce na sezon grillowy, ludzie sami rezygnują z palenia węglem. A na elektrownie to i tak za dużo produkcji. Zostawić to co ma perespektywe i dbać . Zamrozić sensownie szyby nie zasypywać na wszelki wypadek
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
@Adam. Świat zużyje rekordowe - 8.7 mld ton węgla. Tak, w czystym środowisku to chcą żyć ci, którzy żyją z klejenia się do asfaltu.
Ryle trzeba się edukować A nie słuchać cwenego Zietka, solidaruchow i innych związkowych cwaniaków
Panowie Związkowcy, Proszę powiedzieć kto będzie chciał palić węglem w domu w 2029 roku. Może trzeba w końcu zejść na ziemię i pogodzić się z tym, że ludzie chcą żyć w czystym środowisku.
Usuwane są tu komentarze niewygodne. Zdaje się to niewiarygodne i żałosne.
Niemcy będą mogli korzystać z węgla robią nas w konia
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Raczej związkowcy.