O 9 proc. wzrosną wynagrodzenia zasadnicze pracowników Walcowni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach. 6 czerwca przedstawiciele zakładowej „Solidarności” podpisali z pracodawcą porozumienie w tej sprawie. Podwyżki obowiązują od czerwca, czyli wyższe wypłaty wpłyną na konta pracowników na początku lipca - poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
– Jesteśmy zadowoleni, bo jeszcze tydzień temu pracodawca był skłonny podnieść stawki zasadnicze zaledwie o 4 lub góra 5 proc. Dopiero w ostatnich dniach nastąpił przełom i doszliśmy do podwyżek średnio o 9 proc. To niewiele mniej od naszych oczekiwań. Rozpoczynając rozmowy przedstawiliśmy postulat 10-procentowych podwyżek – podkreślił przewodniczący zakładowej „S” Piotr Musioł. 9-procentowa podwyżka oznacza, że miesięczne płace zasadnicze w walcowni wzrosną od 4500 do 5500 zł brutto.
Jak wyjaśnia Piotr Musioł, reprezentanci związku podczas negocjacji dążyli przede wszystkim do znaczącego podwyższenia stawek zasadniczych. Argumentem w rozmowach była nie tylko inflacja, ale też brak comiesięcznej premii, która miała stanowić istotny składnik wynagrodzenia. – W marcu 2023 roku zmieniony został system premiowania, zgodnie z którym pracownicy mieli co miesiąc otrzymywać 15-procentową premię, ale w praktyce premia ta została wypłacona tylko 4 razy. Dlatego podniesienie stawek zasadniczych było dla nas tak ważne – dodał przewodniczący „S” w gliwickiej walcowni.
Porozumienie podpisane 6 czerwca zakończyło spór zbiorowy, który strona związkowa wszczęła z pracodawcą w marcu tego roku. Dokument został spisany w obecności mediatora. – Uzgodniliśmy z pracodawcą, że będziemy jeszcze rozmawiać o dodatkowych podwyżkach na kluczowych stanowiskach produkcyjnych, żeby nie dopuścić do odchodzenia pracowników – zaznacza Piotr Musioł.
Walcownia Metali Nieżelaznych „Łabędy” jest producentem wyrobów płaskich z miedzi i stopów miedzi. W firmie zatrudnionych jest 180 osób, z czego 2/3 to pracownicy produkcyjni. Do „Solidarności”, będącej jedyną organizacją związkową działającą w gliwickiej walcowni, należy 70 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.