58,9 proc. Polaków znajduje usprawiedliwienie dla pracy na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Z kolei dla 52,3 proc. respondentów możliwe jest zaakceptowanie przepisywania majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem.
Jak wynika z raportu, 58,9 proc. Polaków znajduje usprawiedliwienie dla pracy na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji. Z kolei dla 52,3 proc. respondentów możliwe jest zaakceptowanie przepisywania majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem. 48,5 proc. badanych uważa, że częstą zmianę rachunków bankowych w celu utrudnienia pracy komornikowi również można usprawiedliwić.
Argument, że konsumenci w ten sposób wyrównują rachunki z instytucjami finansowymi, komornikami czy urzędami skarbowymi prowadzi również do usprawiedliwiania płacenia gotówką, by uniknąć podatku VAT (56,8 proc.), czy niezwrócenia uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść (34 proc.).
Innymi zachowaniami, dla których Polacy również znajdują usprawiedliwienie są np. zatajanie informacji uniemożliwiających wzięcie kredytu (49,6 proc.), czy posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości, by uzyskać kredyt (9,6 proc.).
Efektem badania jest Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych (IANZF). To miara społecznego przyzwolenia na naruszanie przez konsumentów norm prawnych bądź standardów etycznych w sferze finansów. Tegoroczny wynik to 43,3 pkt. - Mimo nieznacznej poprawy w zakresie poziomu etycznych standardów Polacy nadal są skłonni usprawiedliwiać odstępstwa od zasad w ponad dwóch piątych badanych sytuacji - powiedziała, cytowana w komunikacie, prof. Anna Lewicka-Strzałecka.
BIG InfoMonitor gromadzi i udostępnia informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. Spółka prowadzi rejestr dłużników. Baza BIG InfoMonitor zawiera około 6 mln informacji o długach. Umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.