Już w najbliższy piątek, 14 czerwca, do rąk Czytelników trafi najnowsze wydanie „Górniczej”. Przeczytają Państwo w naszym tygodniku m.in. o tym jak głosowaliśmy w wyborach do Europarlamentu, na czym oszczędzają grube miliony w ruchu Jankowice i co nam grozi, jeśli na zwolnieniu lekarskim wybieramy się na wczasy, albo robimy remont mieszkania.
Wyborczy maraton za nami. Od października 2023 r. do czerwca 2024 r. Polacy aż trzykrotnie mieli przywilej iść do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli. Teraz do Europarlamentu. Na Starym Kontynencie odbywały się one od 6 do 9 czerwca. W Polsce zakończyły się zwycięstwem Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 37,06 proc. poparcia, co przełożyło się na 21 mandatów. A jak głosowaliśmy w Śląskiem? Tu także górą byli przedstawicie KO, a Borys Budka, czyli były minister aktywów państwowych, zdobył 334 842 głosy i był to najlepszy wynik w skali całego kraju. Przeczytają Państwo o tym na pierwszej stronie w artykule „Europa wybrała”.
Ruch Jankowice kopalni ROW inwestuje w zagospodarowanie metanu. Gaz ten ujmuje się w podziemnych wyrobiskach oraz zrobach ścian dzięki sieci podziemnych rurociągów. Stacja odmetanowania ujmuje go także z sąsiedniego ruchu Chwałowice. Przy ruchu Jankowice znajduje się infrastruktura oddziału Zakładu Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej. Działają tam m.in. dwa silniki gazowe o mocy 2 MW każdy oraz trzy kotły gazowe. Możliwość odmetanowania wyrobisk ruchu Chwałowice przynosi konkretne efekty. Pisze o tym w materiale „W Jankowicach oszczędzają miliony” red. Kajetan Berezowski.
Na Riwierze na rewirze? Zwolnienie lekarskie to nie czas na zabawę i lewiznę, ani też na wojaże po kraju i świecie. W 2023 r. ZUS skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich, w ich następstwie zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych - czyli 6,2 proc. - na łączną kwotę 29 mln 273 tys. zł. Osoby, które w sposób niezgodny z przepisami korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres zwolnienia. Trwa właśnie dyskusja na temat przepisów, które na nowo uregulują kwestie zwolnień lekarskich. Mecenas Paweł Sikora w naszym materiale wyjaśnia na czym będą polegały zmiany w prawie.
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o sięgnięciu po środki zaoszczędzone w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym (FIZ). Zostaną wykorzystane na pokrycie bieżącej działalności spółki - poinformowała JSW. Decyzja została podjęta po dokładnej analizie sytuacji finansowej spółki, z myślą o jej dalszym rozwoju i utrzymaniu płynności finansowej firmy. „Sięgają po pieniądze na czarną godziną” to artykuł red. Jacka Madei.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 100-lecia. Jednostka, która przez lata świadczyła swoje usługi na rzecz sektora węgla kamiennego już od pewnego czasu obiera nowe kierunki rozwoju i szuka nowych szans na wykorzystanie swojego potencjału i ogromnych kompetencji. O tym była mowa w czasie spotkania prasowego, w którym uczestniczyło kierownictwo GIG-PIB na czele z nowym dyrektorem dr. Jarosławem Zagórowskim. GIG-PIB chce wciąż działać na rzecz sektora węgla kamiennego, ale szuka też nowych możliwości zauważa red. Maciej Dorosiński, autor materiału „Kompetencje, fachowcy, wiedza”.
Spółki sektora wydobywczo-energetycznego są najbardziej narażone na działania różnej maści hakerów. Mamy już do czynienia z prawdziwą wojną cybernetyczną, nie ma co ukrywać. Z danych udostępnionych przez Check Point Research wynika, że w drugim kwartale 2023 r. nastąpił 8-procentowy wzrost średniej liczby ataków na świecie. W Polsce było ich dwa razy więcej niż rok wcześniej. Co robić? Jak się bronić? Uczestnicy szóstego już CYBERpoligonu, zorganizowanego przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, szukali odpowiedzi na te pytania. Manewry obserwował i zrelacjonował red. Kajetan Berezowski w artykule „Na cybernetycznym poligonie”.
Inny reporter „Górniczej” wybrał się na hałdę na pokopalnianych terenach Bożych Darów w Katowicach-Kostuchnie, gdzie ponad 4 tysięcy zawodników rywalizowało w trzydniowych zawodach Runmageddonu. Morderczy bieg po raz pierwszy w historii zawitał do Katowic. Jego uczestnicy bardzo dobrze ocenili lokalizację, w której główną rolę odegrała hałda Kostuchna. Partnerem wydarzenia była Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Życzymy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.