Ruch Jankowice kopalni ROW inwestuje w zagospodarowanie metanu. Gaz ten ujmuje się w podziemnych wyrobiskach oraz zrobach ścian dzięki sieci podziemnych rurociągów. Stacja odmetanowania ujmuje go także z sąsiedniego ruchu Chwałowice.
Przy ruchu Jankowice znajduje się infrastruktura oddziału Zakładu Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej. Działają tam m.in. dwa silniki gazowe o mocy 2 MW każdy oraz trzy kotły gazowe. Możliwość odmetanowania wyrobisk ruchu Chwałowice przynosi konkretne efekty.
- Przede wszystkim pozwala na optymalizację ujęcia metanu. Nigdy nie jest tak, że strumień metanu płynie jednakowo z każdego ruchu. Metanowość zakładu górniczego kształtuje się bowiem na różnym poziomie, w zależności od rejonów, z których prowadzona jest eksploatacja. Możemy więc śmiało mówić o optymalizacji ujęcia i wykorzystania metanu. Jest stały dopływ ze ścian pozwalający również na wykorzystywanie silnika gazowego – mówi Andrzej Słowik, kierownik Działu Wentylacji w ruchu Jankowice.
W strategii kopalni ROW ujęto zabudowanie dwóch kolejnych tego typu silników o mocy 2 MW każdy. To pozwoli na wykorzystanie łącznie 32 m sześc. metanu na minutę na produkcję energii w kogeneracji. W 2023 r. do zagospodarowania przekazano w Jankowicach 13,4 mln m sześc. metanu, a w ciągu pięciu miesięcy br. już 4,9 mln m sześc. Obecnie stopień gospodarczego wykorzystania ujętego gazu kształtuje się na poziomie 85 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Walnie wojna, przejdziemy na gospodarkę wojenną gdzie Unia pójdzie na bok. Wiegiel górą zieloni szaleńcy
@Zdzich i @Haddam. Powiedźcie, skąd macie takie informacje? Zapoznam się z nimi. Ciekawe czy ue przetrwa do 2027 roku?
Masz rację, ale to się jakoś zagospodaruje tak jak po były kopalniach w regionie tj. 1 Maja, Anna. Śmieszne jest natomiast to, że pracujący w górnictwie nie są tego świadomi, że Unia położyła kreskę maksymalnie do roku 2030.
Teraz dla kogo to jak kopalnie zostaną zamknięte w 2027 roku.