W najbliższy piątek, 7 czerwca, do rąk Czytelników oddamy kolejny numer „Górniczej”. To będzie już 1542 numer największego branżowego tygodnika w Polsce. Numer dla nas wyjątkowy, bo wychodzący w szczególnej chwili, czyli jubileuszu 30-lecia Trybuny. Z tej okazji postacie związane z górnictwem, mediami oraz naszą redakcją podzieliły się z nami swoimi refleksjami i wspomnieniami dotyczącymi tytułu, któremu każdy z członków zespołu redakcyjnego wiele poświęcił. Tytułu, który z górnictwem jest na dobre i na złe.
Historię i ludzi „Górniczej” oraz jej dokonania przypominają w tekstach na pierwszej stronie Anna Zych, redaktor naczelna i Krystian Krawczyk, b. redaktor naczelny. W wydaniu przypadającym na jubileusz nie mogło zabraknąć także naszego największego fana, czyli Kazimierza Szotka z Chwałowic, który posiada wszystkie numery TG! Z naszym najwierniejszym Czytelnikiem spotkała się red. Katarzyna Zaremba-Majcher. Przypominamy także jak wyglądał pierwszy numer wydany 9 czerwca 1994 r.
Jubileusz jubileuszem, ale robić swoje trzeba. Dlatego też w tym numerze nie zabrakło wieści z kopalń. Red. Kajetan Berezowski odwiedził ruch Marcel kopalni ROW, gdzie ściana C-9 daje nawet 5 tys. t węgla na dobę. Obecnie w ścianie pracuje 115 sekcji obudowy zmechanizowanej. Wraz z jej postępem i zmianą długości systematycznie wyprowadzanych będzie 25 sztuk sekcji obudowy od strony chodnika badawczego C-9 ze względu na zmniejszanie się długości ściany. W sierpniu ściana powinna zakończyć swój bieg.
Ponadto sprawdzamy jak wyglądają prace związane z modernizacją szybu Aniołki w ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice. Jest to kluczowe zadanie związane z podziemnym połączeniem kopalń Knurów-Szczygłowice i Budryk. Połączenie wydatnie wpłynie na komfort pracy załóg, redukcję zagrożenia klimatycznego i metanowego oraz ogólną poprawę sieci wentylacyjnej
W tym numerze sporo uwagi poświęcamy bezpieczeństwu, tym bardziej, że nadzór górniczy zaprezentował raport za 2023 r. Wypadkowości w przemyśle wydobywczym w minionym roku przyjrzał się red. Maciej Dorosiński. Ponadto przeanalizowaliśmy sytuację odpadów wydobywczych i ile ich powstało w ciągu minionych 12 miesięcy.
Nie zapominamy także o ruchach kadrowych. Nowego prezesa ma WUG oraz Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
W dziale Po szychcie zapraszamy natomiast na spotkania z Patrykiem Bielowiczem z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, który jako DJ Patrick Moreno odbył trasę po Azji.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.