Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Nasdaq spadł poniżej poziomu 17.000 punktów, który przekroczył dzień wcześniej po raz pierwszy w historii.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,06 proc. i wyniósł 38.441,54 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,74 proc. i wyniósł 5.266,95 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 0,58 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.920,58 pkt.
Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,47 proc. do 2.036,40 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 10,68 proc., do 14,30 pkt.
- Ryzyko podwyższonej rentowności obligacji na dłuższy czas zaczyna wywierać negatywny wpływa na wyceny akcji i wydaje się, że krótkoterminowa presja na giełdach jest czymś oczywistym. Niemniej jednak w obliczu osłabienia oczekiwań inflacyjnych i możliwych wkrótce obniżek stóp procentowych, uważamy, że rynki mogą nadal rosnąć - powiedział Leonardo Pellandini, strateg kapitałowy w Bank Julius Baer.
- Inwestorzy pytają: Co przyniesie lato? I czy otoczenie makro naprawdę się zmienia? Rok mija szybko. A prawdopodobieństwo wydarzenia się niektórych rzeczy, których się spodziewano, maleje - dodała Shelby McFaddin, analityk inwestycyjny w Motley Fool Asset Management.
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się piątkowe odczyty danych makroekonomicznych, w tym preferowanej przez Fed miary inflacji - deflatora PCE za kwiecień i wstępnego odczytu wskaźnika cen konsumpcyjnych ze strefy euro za maj, by ocenić ścieżkę dla stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu.
Oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed zostały zmniejszone. Neel Kashkari wspomniał, że nadal nie możemy odrzucić możliwości podwyżki stóp w 2024 roku. - Jeśli w piątek zobaczymy lekkie spowolnienie inflacji, z pewnością ugruntuje to możliwość obniżki stóp procentowych we wrześniu - powiedziała Aneeka Gupta, dyrektorka ds. badań makroekonomicznych w WisdomTree.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.