Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce wyraziła negatywną opinię odnośnie projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2029 r. ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych.
Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jego autorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W praktyce oznacza to, że na rynku dostępny będzie tylko węgiel, który spełni określone parametry.
Związkowcy wskazali w piśmie, że „projektowane wymagania jakościowe paliw dopuszczonych do obrotu po czerwcu 2029 r. wyeliminują w praktyce węgiel krajowych producentów oraz węgle z dotychczasowych kierunków importu”.
Dodali, że tylko „część węgli rosyjskich, spełnia zaostrzone w projekcie kryteria".
Wskazali też, że „projektowane wymogi zawartości popiołu i siarki eliminują z rynku polski węgiel, gospodarstwa domowe będą mogły nadal używać węgla, ale wyłącznie importowanego z Rosji, co wobec sankcji nałożonych na to państwo wydaje się mocno wątpliwe".
Związkowcy stwierdzili także, że zastosowanie nowych norm będzie skutkowała dla spółek węglowych (będących w większości pod kontrolą Skarbu Państwa) znacznym ograniczeniem zbytu, dalszym pogorszeniem wyników, a w konsekwencji przyspieszoną likwidacją miejsc pracy.
Jak wyliczyli, sama Polska Grupa Górnicza w 2029 r. utraci zbyt na ok. 2 mln t węgla rocznie.
Na zakończenie dodali, że w sytuacji trwającej wojny w Ukrainie dalsze uzależnianie się od surowców energetycznych z importu godzi w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
„W związku z tym Rada Krajowa ZZG wnosi o natychmiastowe odstąpienie od projektowanych zmian” – czytamy.
Pismo zostało skierowane do OPZZ, które kolejno wystosowało pismo do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK