Z fatrem na werku, czyli hutnicza Industriada
1 czerwca w godz. 12.00-19.00 Muzeum Hutnictwa zaprasza na Industriadę. Program tegorocznego święto Szlaku Zabytków Techniki w Muzeum, na który składa się blisko 50 różnych atrakcji inspirowany jest dziedzictwem niematerialnym kultury hutniczej – informuje chorzowska placówka.
- Sięgnęliśmy do tekstu jednej z tradycyjnych śląskich pieśni towarzyszących hutnikom. Zaczyna się słowami – „Radośnik, radośnik, ej, to wesoły dzień, ej, bo sie narodził, ej hutnikowi syn”. Zatem na dobry początek imprezy wyprawimy z biglem prawdziwe hutnicze chrzciny. Odbędą się w postaci widowiska muzycznego z szerokim udziałem publiczności. To kontynuacja „Hutniczego Wesela”, które organizowaliśmy w ubiegłym roku przy okazji jubileuszu 150-lecia założenia Huty Batory/Bismarck – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.
Z tej okazji tegorocznej Industriady Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowało dla gości i zwiedzających niemal 50 wydarzeń; warsztatów, gier terenowych, prezentacji, wycieczek z przewodnikami i pokazów iluzji. W programie zaplanowano warsztaty rękodzielnicze, tworzenie narzędzi kowalskich, a także naukowe pokazy pirotechniczne. Odwiedzający muzeum zaproszeni zostaną do udziału w plenerowym poszukiwaniu skarbów na hucie. Najwytrwalsi będą mogli wziąć udział w maratonie obowiązków domowych w formie fascynującej gry terenowej! Miłośnicy techniki będą mieli okazję zwiedzić unikatową w skali kraju czynną kuźnię MINEC. Tradycyjnie po wystawie stałej „Królestwo Żelaza” oprowadzać gości będą byli hutnicy i hutniczki. W trakcie pełnego atrakcji dnia przewidziano warsztaty śpiewu tradycyjnego śląskich kołysanek. Wspólną zabawę zakończy spektakl pt. „Czary mary na hucie” - czytamy w informacji muzeum.
– Wybrane etapy z życia małego Florka, którego chrzciny będziemy świętować wykorzystaliśmy też do przygotowaniu kolejnych kilkunastu propozycji działań artystyczno-edukacyjnych. Będziemy mogli towarzyszyć naszemu małemu bohaterowi od narodzin poprzez przedszkole i szkołę, aż do pierwszej szychty na werku z fatrem. Wszystko po to, aby przez mądrą zabawę poznawać fragmenty niematerialnego dziedzictwa kultury hutniczej – dodaje dyrektor Kowalski.
Udział w Industriadzie w Muzeum jest biletowany. Obowiązuje wspólny bilet na cały program wydarzeń w cenie specjalnej 10 zł (bilety ulgowe 7 zł, dzieci do 7. r. życia wchodzą za darmo).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.