Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się we wtorek, 21 maja, w Warszawie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager (odpowiedzialną za sprawy cyfryzacji i konkurencji). Rozmowy dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego i transformacji energetycznej.
Umowa społeczna została podpisana w 2021 r. zakładając proces zakończenia wydobycia węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. W dokumencie jest mowa o utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, transformacji regionów górniczych czy szerokich rozwiązaniach chroniących pracowników kopalń.
Margrethe Vestager spotkała się także z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz wzięła udział w połączonym posiedzeniu sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.
Przypomnijmy. Po pierwszych rozmowach w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej, minister Marzena Czarnecka mówiła: Umowa społeczna dla górnictwa węgla kamiennego pozostaje aktualna, nie będzie negocjowana, korekty wymaga jedynie źle sporządzony wniosek notyfikacyjny.
W lutym minister przemysłu spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager oraz wiceprzewodniczącym KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych, prognozowania i Zielonego Ładu Marošem Šefčovičem. Minister Marzena Czarnecka podkreślała już wcześniej, że skuteczna notyfikacja umowy społecznej jest priorytetowym zadaniem resortu przemysłu. Od podpisania umowy w 2021 r. poprzedni rząd nie uzyskał zgody KE na subwencjonowanie redukcji zdolności produkcyjnych kopalń z harmonogramem ich stopniowej likwidacji do 2049 r.
Minister przemysłu tłumaczyła wtedy, że umowa ze związkami zawodowymi nadal obowiązuje w całości, a procedura notyfikacyjna powinna zakończyć się w połowie roku. Poinformowała też, że trwają prace nad aktualizacją Polityki Energetycznej Kraju do 2040 r. Dokument opisujący szczegółowy udział w polskim miksie energetycznym poszczególnych surowców powinien zostać przedstawiony do połowy 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.