Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny często bywa mocno skomplikowany. Czas potrzebny na otrzymanie decyzji o przyznaniu kredytu jest uzależniony od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, musisz ustabilizować swoje finanse, czyli dochody, wydatki oraz historię kredytową. Zobacz, jak szybko otrzymasz kredyt hipoteczny po złożeniu wniosku z kompletem dokumentów.
Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową?
Jeśli złożysz wniosek do banku o przyznanie kredytu hipotecznego, musisz uzbroić się w cierpliwość. Średni czas oczekiwania na decyzję banku odnośnie do przyznania lub odrzucenia złożonego wniosku wynosi 30 dni.
To nie oznacza, że uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w ciągu tygodnia od złożenia dokumentów nie jest możliwe. Aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na otrzymanie ostatecznej oferty finansowania od banku – warto dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe.
W tym przypadku przydatny jest kalkulator kredytu hipotecznego. Proste obliczenia pozwolą Ci na oszacowanie całkowitych kosztów, miesięcznej raty zobowiązania, a także ustalenie optymalnego pułapu zdolności kredytowej jeszcze przed złożeniem ostatecznego wniosku.
Co wpływa na czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego?
Jest kilka czynników, które mogą rzutować na czas potrzebny do wydania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Najważniejsze to:
1. Obłożenie banku we wnioski – im więcej kredytobiorców ubiega się o kredyt, tym dłuższy czas rozpatrzenia dokumentacji.
2. Indywidualna sytuacja kredytobiorcy – jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, a bank uzna Cię za wiarygodnego kredytobiorcę, możesz szybciej otrzymać decyzję o zaakceptowaniu wniosku.
3. Kompletność złożonej dokumentacji – jeśli do wniosku dołączysz wszystkie wymagane dokumenty wraz z niezbędnymi podpisami, wtedy bank będzie w stanie szybciej zweryfikować wniosek i wydać decyzję.
Wydanie ostatecznej decyzji kredytowej może wydłużać się w sytuacjach, kiedy kredytobiorca nie złoży wszystkich wymaganych dokumentów wraz z wnioskiem kredytowym. Chodzi głównie o zaświadczenia o dochodach od pracodawców i wyciągi z konta bankowego.
Brak wymaganej dokumentacji skutkuje przesłaniem przez bank informacji o konieczności uzupełnienia braków w określonym terminie np. 7 dni od czasu otrzymania pisma. To mocno wydłuża czas oczekiwania na decyzję do kredytu hipotecznego, gdyż cały bieg weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy rozpoczyna się od nowa.
Co sprawdzają banki podczas weryfikacji wniosku o kredyt hipoteczny?
Banki komercyjne w Polsce dokładnie weryfikują status finansowy i społeczny wnioskodawców, jeśli w grę wchodzi kredyt hipoteczny na kwotę kilkuset tysięcy złotych lub większą.
Czynniki, które podlegają skrupulatnej analizie specjalistów w banku to:
* poziom i źródło dochodów potencjalnego kredytobiorcy,
* koszty ponoszone co miesiąc na utrzymanie siebie i całego gospodarstwa domowego,
* wysokość obecnych zobowiązań finansowych – to czynnik, który rzutuje na oszacowaną przez bank zdolność kredytową klienta,
* historia kredytowa w rejestrach Biura Informacji Kredytowej – brak negatywnych wpisów to brak problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego.
Jeśli na poważnie myślisz o kredycie mieszkaniowym i chcesz zredukować czas potrzebny na otrzymanie decyzji kredytowej do minimum, koniecznie poznaj wszystkie kryteria weryfikowane przez instytucję finansową. W ten sposób lepiej przygotujesz się do procesu wnioskowania i zwiększysz swoje szanse na podpisanie umowy kredytowej w krótkim czasie.
Szybki kredyt hipoteczny – czy to w ogóle możliwe?
Kredyty hipoteczne to jedne z najbardziej skomplikowanych produktów finansowych, chociażby ze względu na szczegółową weryfikację sytuacji finansowej i życiowej potencjalnego kredytobiorcy.
Zobowiązania hipoteczne często opiewają na kwoty setek tysięcy złotych, a okres spłaty takiego zadłużenia to nawet 30 lat. Ze względu na spore ryzyko udzielenia tak dużego zobowiązania, banki dokonują skrupulatnej weryfikacji potencjalnych klientów.
To jednak nie oznacza, że szybkie podpisanie umowy kredytu hipotecznego nie jest możliwe. Niekiedy wszystkie formalności da się załatwić nawet w tydzień po złożeniu wniosku. Tutaj kluczową rolę odgrywa: dobre przygotowanie kredytobiorcy do ubiegania się o kredyt hipoteczny, obłożenie banku na wnioski kredytowe, a także wewnętrzne procedury bankowe dotyczące weryfikacji wnioskodawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.