Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników zaplanowano na piątek, 24 maja. Rozpocznie się w samo południe w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tematem będzie m.in. aktualna sytuacja górnictwa węgla kamiennego. To oznacza, że obrady mogą przebiegać dość burzliwie i na pewno szybko się nie skończą. Obrady ma poprowadzić minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Zebrani będą rozmawiać także na temat stanu negocjacji z Komisją Europejską dotyczących pomocy publicznej dla górnictwa węgla kamiennego objętej umową społeczną. Kolejny temat to skutki ekonomiczne wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmiany rozporządzenia (UE) 2019/942.
Związkowcy zapowiadają poruszenie także dodatkowo kwestii rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Przypomnijmy, Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 roku i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 roku. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 roku.
Strona rządowa reprezentowana jest przez przedstawicieli w randze sekretarzy lub podsekretarzy stanu po jednym z ministerstw: aktywów państwowych, rodziny, pracy i polityki społecznej, finansów, rozwoju i technologii oraz klimatu i środowiska, a obecnie także przemysłu
Ze strony związkowej w zespole uczestniczą przedstawiciele reprezentujący następujące organizacje: Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, Związek Zawodowy „Przeróbka”, Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Porozumienie Związków Zawodowych „Kadra”, Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce, Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność 80”, Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce,
Związek Zawodowy Jedności Górniczej, Związek zawodowy „Kontra” z siedzibą w Gliwicach, Związek Zawodowy „Kontra” Region Śląski.
Dodatkowo w zespole są reprezentanci następujących związków zawodowych: Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, Konfederacja Związków Zawodowych Górnictwa w Polsce, Porozumienie Związków Zawodowych Górnictwa, Federacja Związków Zawodowych Kadra XXI, Federacja Związków Zawodowych Górników JSW S.A.
Ze strony pracodawców jest co najmniej pięciu przedstawicieli spośród osób wyznaczonych przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Strony mogą zapraszać do prac jako obserwatorów przedstawicieli innych organizacji związkowych i pracodawców działających w branży oraz ekspertów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Od czerwca mają ruszyć odprawy w PGG
Który z przewodniczących bił swoją żonę?
Znowu związki będą walczyć o siebie, górników mają za ciemny lud i dla nas zwykłych pracowników nic dobrego z tych rozmów nie wyniknie.
Tak działa demokracja. Rozmawiamy, a nie idziemy w rozlew krwi na ulicach. Strajk kiedy nie potrafimy się dogadać. Chociaż widzę , że kolega @Mlody z racji nicka jest za młody, aby to zrozumieć.
Będą się układać kosztem górników!