Od 10 maja 2024 r. istnieje możliwość zawnioskowania o nowy rodzaj urlopu. Będzie mogło z niego skorzystać około 23 tys. pracowników. Nowe urlopy skierowane są do pracowników z sektorów przechodzących transformację energetyczną.
Nowe urlopy kierowane są do pracowników m.in. takich spółek jak PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Enea czy Tauron. Urlop energetyczny, z którego będzie można skorzystać w wymiarze do 4 lat przysługuje:
- pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 lub 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 164), zwanej dalej „ustawą o emeryturach pomostowych”, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury pomostowej;
- pracownikom wykonującym pracę stale i w wymiarze czasu pracy nie niższym, niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy na stanowisku pracy w obszarze produkcyjnym lub remontowym, biorącym udział w procesie wytwarzania energii elektrycznej, w ramach rodzajów prac określonych w załączniku nr 1 do ustawy, którym ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury innej niż określona w pkt 1.
Z kolei urlop górniczy będzie również przysługiwał w wymiarze do 4 lat. Mogą z niego skorzystać: pracownicy, którym ze względu na wiek i łączny staż pracy górniczej brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury górniczej;
- pracownicy wykonujący prace górnicze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury pomostowej;
- pracownicy wykonujący pracę stale i w wymiarze czasu pracy nie niższym, niż połowa pełnego wymiaru na stanowisku pracy w obszarze produkcyjnym lub remontowym, biorącym udział w procesie wydobywczym węgla brunatnego, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury innej niż określona powyżej.
Urlop będzie udzielany po uzyskaniu zaświadczenia z ZUS tak jak w przypadku urlopu energetycznego. Zaświadczenie będzie wydawane przez ZUS na wniosek pracodawcy w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku.
Zgodnie z rozporządzeniem określone zostały szczegółowe stanowiska, które uprawniają do skorzystania z odprawy bądź urlopów. Są to:
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i świadczenia usług systemowych, uczestnictwa w rynku mocy oraz wytwarzania ciepła.
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z planowaniem, organizacją, realizacją i rozliczeniem zadań remontowych i inwestycyjnych.
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z wykonaniem we własnym zakresie remontów urządzeń w branżach: mechanicznej, elektrycznej, automatyki i pomiarów elektrycznych, wulkanizacyjnej oraz prac warsztatowych, diagnostyki i kontroli jakość.
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze prowadzenia gospodarek: remontowej, kotłowej, energomaszynowej, elektrycznej, automatyki, sterowań i pomiarów, wodnej, nawęglania, odsiarczania, odpopielania, kolejowej, budowlanej, konstrukcyjnej, ochrony środowiska, magazynowej, materiałowej, inwestycyjnej, ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła do odbiorców bezpośrednio przyłączonych do elektrowni.
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze produkcyjnym lub remontowym, bezpośrednio związane z udziałem w procesie wydobywczym węgla brunatnego, w ramach rodzajów prac realizujących następujące funkcje: realizacja procesu technologicznego, obejmującego prowadzenie górniczych robót eksploatacyjnych i składowania węgla brunatnego oraz kopalin towarzyszących, obsługi transportu węgla i nadkładu oraz kopalin towarzyszących, zwałowania oraz przeróbki kopalin;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót przygotowawczych na przedpolu wyrobiska odkrywkowego i zwałowiska, prowadzenia odwodnienia wgłębnego i powierzchniowego, montażu, obsługi i naprawy pomp odwodnieniowych, przygotowania, utrzymywania i likwidowania poziomów roboczych, ciągów technologicznych, pochylni transportowych, infrastruktury górniczej, odwodnieniowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, komunikacyjnej oraz obiektów związanych z funkcjonowaniem zakładu górniczego:;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze obsługi posiadanego sprzętu technologicznego i realizacji kołowego transportu wewnętrznego, niezbędnego do realizacji procesu produkcyjnego, w tym transportu pracowników;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze projektowania oraz nadzoru procesu technologicznego eksploatacji, projektowania, wykonywania i dokumentowania prac geologicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, mierniczo-geodezyjnych oraz realizacji niezbędnych prac w zakresie monitorowania i zwalczania zagrożeń naturalnych, wymaganych odrębnymi przepisami, a także wykonywania niezbędnych badań laboratoryjnych i terenowych w funkcjonujących obiektach służących do określenia warunków górniczo-geologicznych, hydrogeologicznych, środowiskowych oraz technicznych;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia gospodarek: magazynowej, materiałowej, remontowej, energomaszynowej, inwestycyjnej i nieruchomościami;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze organizowania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, służby ochrony przeciwpożarowej oraz zakładowego pogotowia ratunkowego, wymaganych odrębnymi przepisami, organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych, monitorowania szkodliwych czynników środowiska pracy;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze realizacji niezbędnych prac w zakresie wywłaszczeń oraz ochrony środowiska, w tym udział w postępowaniach administracyjnych, odszkodowawczych i realizacja zobowiązań nałożonych przez organy administracji publicznej;
- stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót rekultywacyjnych po zakończonej eksploatacji górniczej w wyrobiskach i na zwałowiskach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ile wynosi na rękę taki urlop górniczy?
Jan, nikt nikomu nie każe iść na urlop górniczy, można śmiało przepracować te 25 lat.
Czy lata urlopu są latami składkowymi w ZUS?. Na poprzednio udzielanych tzw. urlopach ludzie stracili na emeryturach. Czyżby ten sam manewr?
Marian, żadnych urlopów górniczych i odpraw, masz tak jak i reszta górników dołowych przywilej pracować tylko 25 lat, więc pracuj szczęśliwie i bezpiecznie aż do swojej emerytury.
Od kiedy urlopy i odprawy w PGG bo na kopalniach Wujek i Bielszowice coraz głośniej o czerwcu
Janinian, masz przywilej pracować na kopalni, to pracuj szczęśliwie i bezpiecznie aż do swojej emerytury.
Czy pracownik przeróbki Południowego Koncernu Węglowego (kiedyś Tauron Wydobycie) może skorzystać z takiego urlopu?