Zielone Czeki to jeden z najważniejszych i największych konkursów ekologicznych województwa śląskiego. Już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń katowickiego Funduszu. W ub.r. konkurs świętował wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach swoje 30. urodziny. Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji.
Zielone Czeki to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów w regionie, związanych z ochroną środowiska, o wieloletniej tradycji. Na laureatów każdego roku czekają Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł, specjalne statuetki oraz dyplomy honorowe. Tegoroczne Zielone Czeki za działalność w 2023 r. zostaną przyznane w czterech kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Inwestycja proekologiczna roku, Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 maja 2024 r.
Przypomnijmy, że w ub.r. statuetki ze specjalną 30-tką powędrowały do: Bogusława Biernata, prezesa Fundacji Zaangażowani i wójta Gminy Lipowa w kategorii Osobowość ekologiczna. W kategorii Gmina przyjazna dla Czystego Powietrza statuetka trafiła do Gminy Opatów. Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach otrzymała nagrodę w kategorii Inwestycja roku. Z kolei w kategorii Programy i akcje na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony przyrody statuetka trafiła do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Statuetką specjalną został nagrodzony prezes zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniew Binko.
Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja Zielonych Czeków przypadła w 30. rocznicę działalności WFOŚiGW w Katowicach. Była rekordowa pod względem złożonych zgłoszeń. Wpłynęło ich bowiem 45, we wszystkich kategoriach. Najwięcej, bo aż 25 wniosków, wpłynęło w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza, 11 wniosków na Ekologiczną osobowość roku, 6 – Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej oraz 3 w kategorii Inwestycja proekologiczna roku.
Dotychczas nagrodą wyróżniono około 300 laureatów, którzy często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Co ważne, wysokość nagród sięga już 2,5 mln zł! Wiele z nominowanych osób i podmiotów ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny – jest to bowiem doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, ich postawach oraz akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród dotychczasowych laureatów nagród są przedstawiciele różnych środowisk, tacy jak: naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.