Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie musiał podjąć decyzję w sprawie ruchu Bzie. Poinformował o tym w czasie obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus. Podkreślił, że będzie to trudna decyzja. Dodał także, w spółce są podejmowane działania związane z optymalizacją infrastruktury posiadanych zakładów górniczych.
- Budowa kopalni Bzie to był duży program. Jednak pewne uwarunkowania się zmieniły, między innymi brak koncesji na wydobycie powoduje, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Przed tym zarządem są decyzje dotyczące formuły funkcjonowania tamtego obszaru górniczego – wyjaśnił wiceprezes Rozmus.
Dodał, że w przypadku jednego szybu (szyb Jan Paweł - red.) trudno o Bziu mówić jako o kopalni.
- Dla fachowców to już się nie spinało w momencie powstawania. W tym momencie jest to ruch kopalni wieloruchowej Borynia-Zofiówka-Bzie. Przed nami tematy związane z decyzjami dotyczącymi dalszego funkcjonowania oczywiście z wykorzystaniem udostępnionych zasobów – powiedział wiceprezes JSW.
- Geologia jest tu trudniejsza niż się spodziewano. Do tego uwarunkowania związane ze zbiornikiem wodnym nie polepszają sytuacji. Natomiast uwolnienie pewnych sił produkcyjnych i zaangażowanie ich w inne ruchy wydaje się zdecydowanie bardziej uzasadnione. Jastrzębska Spółka Węglowa musi się równać rachunek ekonomiczny. My musimy się spinać finansowo, musimy działać transparentnie – powiedział.
Przypomnijmy, że Bzie to projekt, który od początku rozmieniał się na drobne. Na początku był anonsowany jako najmłodsza polska kopalnia. Kopalnia Jastrzębie-Bzie została otwarta w 2021 roku, a przedstawiciele JSW podkreślali, że to największa inwestycja w polskim górnictwie od ponad 20 lat. W lipcu 2007 roku rozpoczęto wiercenie otworu badawczego w złożu Bzie Dębina 1-Zachód, dwa lata później ruszyła budowa nowego szybu 1-Bzie (inwestycja została ukończona w 2019 roku). Pierwsza ściana w kopalni została uruchomiona w marcu 2022 roku.
Szybko okazało się jednak, że przyszłość nowej kopalni wcale nie wygląda tak różowo. O problemach z udostępnieniem złoża Bzie przedstawiciele JSW mówili w 2022 r. Wskazali, że mimo planów nie udało się uruchomić nowej ściany wydobywczej. Powodem było „fatalne rozpoznanie geologiczne złoża”.
Wraz z początkiem 2023 r. Kopalnia Węgla Kamiennego Jastrzębie-Bzie jako ruch Bzie została połączona z kopalnią Borynia-Zofiówka. W efekcie wraz z połączeniem zakładów 1 stycznia 2023 roku powstała nowa trzyruchowa kopalnia pod nazwą KWK Borynia-Zofiówka-Bzie, a przedstawiciele JSW argumentowali, że powodem takiej decyzji była sytuacja związana z rozpoznaniem złoża Bzie-Dębina oraz optymalizacja zarządzania. Druga ściana (pierwsza po zmianie koncepcji udostępnienia złoża) rozpoczęła eksploatację dopiero w czerwcu 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Drodzy obywatele jestem pracownikiem tego zakładu Bzie przechodząc z kopalni JAS MOS myślę że wszyscy uważali że to będzie niewypał ale nakład pracy i pieniędzy jaki został tam wpompowany jest znaczący jeśli teraz postawią na tym kreskę to się będzie nazywać super niegospodarność w tym momencie to raczej trzeba już dokończyć chodniki udostępniające złoże i wydobyć to co najlepsze w ruchu Bzie jest najmniejsza liczba załogi a co chwilę jeszcze są oddelegowania na inne kopalnie wszyscy wiemy że koszty wzrosły w każdej gałęzi przemysłu ale chodniki które zostaną zatamowane nie przyniosą żadnych pieniędzy
Budowa kopalni Bzie to był duży program. Jednak pewne uwarunkowania się zmieniły, między innymi brak koncesji na wydobycie powoduje, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Czyli pakujemy miliardy w budowę kopalni i nie mamy koncesji by wydobywać z niej??? Tylko w tym kraju jest to możliwe, w każdym innym ludzie za taki burdel w papierach posli by siedzieć i odpowiadali majątkiem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Bzie nawet Pniówek czy Knurów Szczygłowski pociągnie na samo dno ekonomiczne. Normalny przedsiębiorca nie pozwoliłby sobie na takie marnotrawienie środków.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Myślę że JSW poradzi sobie w tym trudnym czasie dla górnictwa węglowego skoro zatrudnienia tak świetnych fachowców jak Pan Rozmus
Powodem było „fatalne rozpoznanie geologiczne złoża”. Przecież ktoś się pod tym podpisał. I co teraz, Polacy nic się nie stało?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Ruch Chorzów niech włączą do JSW.
KWK Ruda Ruch Halemba i Ruch Bielszowice włączyć w struktury JSW i mają obszar ze złożem węgla koksowego, tymbardziej, że JSW planuje zwiększenie wydobycia tego rodzaju węgla.
Bzie ponoć przechodzi do SRK