Od 10 do 31 maja trwać będzie nabór kandydatów na członków Komitetu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska reprezentujących sektor społeczny i gospodarczy w kadencji 2024-2027. Górnicze miasto boryka się z ogromnymi problemami.
- Działania rewitalizacyjne w mieście o poprzemysłowym profilu są niezwykle ważne. A dla tych działań z kolei niezwykle istotny jest udział lokalnej społeczności. Komitet Rewitalizacji jest forum współpracy w tym zakresie z organami miasta. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do zgłaszania kandydatur – mówi prezydent Michał Pierończyk.
W nadesłanym komunikacie prasowym czytamy, że kandydatami reprezentującymi sektor społeczny mogą być mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze. Zaliczają się tutaj spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz członkowie kooperatywy mieszkaniowej współdziałający w celu realizacji na obszarze rewitalizacji inwestycji mieszkaniowej. Zgłaszać mogą się również podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Z kolei sektor gospodarczy reprezentować mogą podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą.
Weryfikacji zgłoszeń dokona komisja powołana przez Prezydenta Miasta, w skład której wchodzi m.in. przedstawiciel Rady Miasta. Jeżeli liczba kandydatów, których zgłoszenia spełniają wymagania, będzie większa niż maksymalna liczebność Komitetu, o wyborze decyduje prezydent.
- Komitet Rewitalizacji jest organem o funkcji opiniodawczo-doradczej dla Prezydenta Miasta w zakresie przygotowania, prowadzenia i oceny procesu rewitalizacji. Jest uprawniony do wyrażania opinii i stanowisk oraz podejmowania inicjatyw i rekomendowania rozwiązań w sprawach dotyczących prowadzenia procesu rewitalizacji na wyznaczonym obszarze rewitalizacji miasta i jego oceny, w tym opiniowania raportów rocznych i raportu końcowego z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. Uczestniczy też w przygotowaniu oraz opiniowaniu projektów zarządzeń Prezydenta Miasta, uchwał Rady Miasta, w tym aktów prawa miejscowego związanych z rewitalizacją - informuje rudzki magistrat..
Liczba członków Komitetu musi być nieparzysta i zawierać się w przedziale od 7 do 15, w tym co najmniej 3 przedstawicieli sektora społecznego, co najmniej 2 przedstawicieli sektora gospodarczego i co najmniej 2 przedstawicieli sektora publicznego. Przedstawicieli sektora publicznego zaprasza lub wyznacza Prezydent Miasta.
Członkowie Komitetu Rewitalizacji powoływani są na 3-letnią kadencję. Podczas pierwszego posiedzenia członkowie wybierają przewodniczącego i jego zastępcę. Uczestnictwo w Komitecie ma charakter społeczny, za udział w jego posiedzeniach i pracach nie przysługuje wynagrodzenie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.