Jeszcze parę lat temu nie wydawało się, aby surowce krytyczne mogły być przedmiotem unijnej troski i legislacji - mówił prof. Jerzy Buzek podczas panelu poświęconemu surowcom krytycznym na EKG 2024.
Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że bez względu od tego na ile będziemy wykonywać zadania, które zostały zapisane w Zielonym Ładzie, to instytucje europejskie w ciągu ostatniego roku miały na celu zapewnienie konkurencyjności europejskiej gospodarki, wsparciu dla przedsiębiorców w UE, a nie tworzenie nowych nakazów czy zakazów wynikających z Zielonego Ładu.
Przypomniał, że Zielony Ład został potwierdzony przez wszystkie państwa europejskie.
- Nie mamy innego wyjścia, jak realizacja tego programu, ale równocześnie musimy zapewnić pewność działania gospodarce europejskiej - podkreślił prof. Buzek.
Jego zdaniem najbardziej do tego przyczyniła się wojna w Ukrainie, ale też Covid-19 i przerwanie łańcuchów dostaw.
- Stąd konieczne okazało się powołanie instytucji, które służą temu, żeby pewne towary w UE nie były normalnymi towarami rynkowymi, ale miały znaczenie nadzwyczajne i nie podlegały wprost regułom wolnego rynku, aby zachować bezpieczeństwo - mówił polityk.
Dodał: - Jest bardzo ważne, żebyśmy sformułowali zadania dla przyszłej Komisji Europejskiej. Oprócz wdrażania w życie aktu związanego z surowcami krytycznymi, być może będą potrzebne poprawki, być może będzie potrzebne nowe spojrzenie na ten ważny akt, który jest bardzo blisko drugiego kluczowego rozporządzenia o przemyśle neutralnym emisyjnie.
- Jeśli nie chcemy, ale też osłabiać odporności gospodarczej, mądre zarządzanie zaopatrzeniem w surowce krytyczne, m.in. dywersyfikacja ich importu lub - gdzie to możliwe - rodzima produkcja, recykling, są kluczowe - wyliczał.
Podkreślił też: - Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli spełnić tego najważniejszego, czyli oczekiwania obywateli i przedsiębiorców, żebyśmy mieli konkurencyjną gospodarkę europejską.
- Proszę pamiętać, nie odstępujemy od Zielonego Ładu. Przedsiębiorcy są tym sercem, które może bić dla obywateli, jeśli zachowamy konkurencyjność gospodarki - podsumował prof. Buzek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.