Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej to pierwszy w Polsce obiekt, zbudowany przed drugą wojną światową, specjalnie dla uczniów szkoły górniczej. Dzisiaj można ją zwiedzać, jest udostępniona dla turystów jako podziemna trasa turystyczna. Można oglądać tu wyrobiska i pokłady węgla.
Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” to atrakcja turystyczna z ciekawą trasą multimedialną.
Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej rozpoczęła się w 1927 roku. Kopalnia miała zapoznawać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy drążyli także wyrobiska (ich sumaryczna długość wyniosła około 850 m). Co ciekawe, zajęcia dla uczniów szkół górniczych były realizowane tutaj aż do 1994 r. A od 2010 r. kopalnię można zwiedzać.
Składająca się z 3 poziomów kopalnia została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna.
- Poziom 2 znajduje się na głębokości 12,5 metra, 3 na głebokości 25 metrów. Kopalnia dwa razy była zalana, pod koniec lat 90. i w latach 2000. Kopalnia przeszła wtedy m.in. modernizację odwodnienia i elektryki - mówi Sebastian Kosakowski, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz kierownik działu przyrody i techniki. - Zapraszamy do zwiedzania, to jest naprawdę ciekawy obiekt.
Na poziomie 2 jest fragment pokładu węgla, turyści mogą zobaczyć węgiel w ścianie.
Kopalnia Ćwiczebna prezentuje, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą. W wyrobiskach zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane.
Kopalnię można zwiedzać cały czas, nie tylko w majowy długi weekend. 1 i 3 maja kopalnia jest nieczynna, w czwartek – 2 maja jest czynna od godz. 12 do 18 (ostatni zjazd o godz. 17), w sobotę - 4 maja jest czynna od 9 do 15 (ostatni zjazd o godz. 14), a w niedzielę – 5 maja od godz. 12 do 16 (ostatni zjazd o godz. 15).
Bilet wstępu do dąbrowskiej kopalni kosztuje 25 zł, ulgowy – 15 zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.