W kwietniu 66 proc. pracujących oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest obecnie dobra, a 9 proc., że jest zła; oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są najlepsze od maja 2020 r. - wynika z badania CBOS pt. Nastroje na rynku pracy w kwietniu.
W badaniu zwrócono jednak uwagę, że pogorszyły się jednak znacząco przewidywania co do rozwoju sytuacji w zakładach.
Według badania CBOS pt. Nastroje na rynku pracy w kwietniu, dwie trzecie (66 proc.) pracujących zarobkowo oceniło, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym co dziesiąty (10 proc.) uznał ją za bardzo dobrą, a zdecydowana większość (56 proc.) za po prostu dobrą. Blisko co czwarty (23 proc.) pytany stwierdził, że jest ona ani dobra, ani zła.
Dodano, że negatywnie sytuację w swoim zakładzie pracy ocenia co dziesiąty respondent (10 proc.), 1 proc. twierdzi, że jest ona bardzo zła, a 9 proc. uważa, że jest ona po prostu zła.
W kwietniu w porównaniu z pierwszym kwartałem br. oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się - w stosunku do całego tego okresu o 4 punkty procentowe przybyło pracujących zarobkowo oceniających, że jest ona dobra, a w porównaniu z marcem i lutym nieznacznie (spadek o 2 punkty procentowe) ubyło ocen negatywnych - wskazano, dodając, że minimalnie mniej respondentów niż poprzednio (od marca spadek o 1 punkt) jest też zdania, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest ani dobra, ani zła.
CBOS zwrócił uwagę, że obecne oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są najlepsze od maja 2020 r., a ostatnio na zbliżonym poziomie były one we wrześniu 2020 r.
Sondażownia zauważyła też, że 41 proc. ogółu pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych ocenia, że sytuacja w ich miejscu pracy jest zła (od marca wzrost o 11 punktów procentowych), pozytywne oceny wystawiło natomiast zaledwie 16 proc. z nich (spadek o 2 punkty procentowe), a 38 proc. uważa, że sytuacja ta jest ani dobra, ani zła (spadek o 14 punktów). Dodano, że ylko minimalnie lepsze nastroje panują wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin. Dwie piąte (40 proc.) z nich uznaje sytuację za złą, niemal tyle samo (37 proc.) uważa, że jest ona ani dobra, ani zła, a tylko 19 proc. oceniło ją pozytywnie.
Według badania w kwietniu, w porównaniu z marcem, największą poprawę ocen sytuacji w zakładach pracy odnotowano wśród pracujących zarobkowo studentów i pełnoletnich uczniów, robotników niewykwalifikowanych oraz pracowników administracyjno-biurowych, a także wśród najsłabiej wykształconych, tj. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.
CBOS wskazał też, że w porównaniu z pierwszym kwartałem br. w kwietniu przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy znacząco się pogorszyły. W stosunku do lutego i marca o 4 punkty procentowe ubyło spodziewających się jej poprawy, a w porównaniu z marcem o 3 punkty procentowe przybyło przewidujących pogorszenie.
Podkreślono, że pogorszeniu prognoz dotyczących sytuacji w zakładach pracy towarzyszy wzrost obaw o utrzymanie pracy. Obecnie 24 proc. pracujących zarobkowo deklaruje, że w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty swojej obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp. (od marca wzrost o 3 punkty procentowe), a 73 proc. nie bierze tego pod uwagę (spadek o 3 punkty). Jest to już kolejne pogorszenie nastrojów w tym obszarze, a ostatnio z tak wysokim poziomem poczucia zagrożenia utratą obecnej pracy mieliśmy do czynienia w sierpniu ubiegłego roku - ocenili eksperci CBOS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.