- Spółka EC Będzin SA zamierza zbyć pozostałe posiadane 49 proc. udziałów w spółce EC Będzin Wytwarzanie (dawna nazwa to Elektrociepłownia Będzin) - podała spółka w piątkowym raporcie bieżącym. Celem ma być koncentracja na produkcji ciepła i energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.
Jak wynika z piątkowego raportu EC Będzin SA, zarząd spółki podjął tego dnia uchwałę ws. aktualizacji strategicznych kierunków rozwoju spółki w celu doprowadzenia do pełnej dekarbonizacji działalności, czyli pełnego przejścia na wytwarzanie energii ze źródeł nisko- i zero emisyjnych, zaś w zakresie obrotu surowcami energetycznymi - pełnego odejścia od węgla do 31 grudnia 2028 r.
W ramach działań w kierunku pełnej dekarbonizacji działalności, spółka zamierza zbyć posiadane 49 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki EC Będzin Wytwarzanie sp. z o. o., co będzie dalszym etapem jej wyjścia z inwestycji w tę spółkę w związku z powziętą strategią dekarbonizacji.
Dotychczas spółka EC Będzin SA zbyła już 51 proc. udziałów w kapitale zakładowym ECB Wytwarzanie (w styczniu br. na rzecz Grupy Altum, mającej ponad 46 proc. głosów w akcjonariacie EC Będzin SA). W piątek zaznaczyła, że nie podjęła jeszcze decyzji ws. warunków potencjalnej transakcji zbycia pozostałych 41 proc. udziałów, w tym ceny czy terminów.
W przypadku dokonania sprzedaży udziałów w EC Będzin Wytwarzanie, spółka EC Będzin SA ma skoncentrować działalność na wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej, realizowanym za pośrednictwem nowych instalacji opartych o nisko i zeroemisyjne źródła, a także na obrocie niewęglowymi surowcami energetycznymi na rynku krajowym i zagranicznym.
Jednocześnie EC Będzin SA poinformowała o zawarciu z EC Będzin Wytwarzanie listu intencyjnego dotyczącego zamiaru nabycia od tej drugiej spółki nieruchomości wykorzystywanej w działalności operacyjnej spółki z grupy EC Będzin SA, czyli EC Będzin Czysta Energia Sp. z o.o., która obecnie jest dzierżawiona. Nabycie tej nieruchomości ma zabezpieczyć możliwość realizacji inwestycji w nisko- lub zeroemisyjne źródła wytwarzania energii.
Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest do sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.
Działająca od 2013 r. Grupa Altum ma ponad 46 proc. głosów w akcjonariacie EC Będzin SA - firmy, która do stycznia br. była 100-proc. właścicielem EC Będzin Wytwarzanie sp. z o. o. (dawna nazwa Elektrociepłownia Będzin).
Głównym przedmiotem działalności handlowej Grupy Altum był przed nabyciem 51 proc. akcji EC Będzin Wytwarzanie obrót wierzytelnościami oraz inwestycje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Altum jest największym akcjonariuszem spółki EC Będzin SA. Pierwsze informacje o zamiarze kupna przez Grupę Altum większościowego pakietu w EC Będzin Wytwarzanie były publikowane w 2023 r.
W grudniu 2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o nałożeniu na spółkę EC Będzin Wytwarzanie kary w wysokości 247,8 mln zł za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka odwołała się od tej decyzji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.