W tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu Pszów część terenu w rejonie ulic Traugutta i Kusocińskiego – podały służby prasowe SRK. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej kopalni Anna. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co ma wzmocnić rozwój gospodarczy miasta. Celem jest spójna wizja dla całego pokopalnianego obszaru. Samorząd już realizuje pierwszą część projektu zagospodarowania terenów i obiektów po byłej kopalni.
Darowizny pokopalnianych terenów i obiektów były tematem spotkania Jarosław Wieszołka, prezesa SRK oraz Piotra Kowala, nowego burmistrza Pszowa, do którego doszło w czwartek, 25 kwietnia. Warto wspomnieć, że SRK przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 ha terenów o wartości 5 mln zł.
- Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych. Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu z nowym burmistrzem Pszowa. Spotkanie, które pozwoliło ustalić obszary zagospodarowania, zakreślić ramy przyszłego porozumienia - mówi prezes Jarosław Wieszołek.
- Chciałbym, aby współpraca ze wszystkimi spółkami skarbu państwa była tak dobra, jak z SRK. Kopalnia Anna była tym, co miastu pozwalało żyć, więc teraz miasto musi też oddać Annie, to, co od niej otrzymało. To jest taka myśl na przyszłość, że nie możemy zapomnieć o tym, z czego powstajemy i tę historię musimy kultywować. ParkAny to dla miasta strategiczna inwestycja i strategiczny pomysł. Pozwoli miastu na rozwój, na sukcesywne rozwijanie oferty inwestycyjnej, społecznej i turystycznej - tłumaczy burmistrz Piotr Kowol.
Przypomnijmy, że w 2018 r. Pszów stał się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem to 23 działki (~7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Zespół zabudowań wieży szybowej Chrobry I z budynkiem nadszybia i maszyny wyciągowej oraz budynkiem stacji ratowniczej po kopalni Anna w Pszowie stanowią najbardziej okazały projekt niemieckiego architekta. Z kolei w 2020 roku SRK przekazała do miasta kolejne 2,5 hektara.
Pszów już realizuje pierwszą część projektu zagospodarowania terenów i obiektów po byłej kopalni Anna. Na ukończeniu jest rewitalizacja budynku łaźni kobiecej przy szybie Jan, gdzie powstaje biblioteka publiczna. Teraz trwają prace nad realizacją drugiej części inwestycji. Ta zakłada stworzenie w zabytkowej zabudowie kompleksu m.in. żłobka, przestrzeni dla przedsiębiorców, wystaw edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych i przestrzeni integracji społecznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.