Czym konkretnie jest świadomość? Czy jest to po prostu zbiór naszych myśli, uczuć, tego wszystkiego, co rodzi się w naszym mózgu? A może jest to coś znacznie bardziej tajemniczego – niezbadana jeszcze, fundamentalna cecha Wszechświata?
Pomysł, że świadomość niczym energia może w sposób naturalny istnieć w otaczającym nas Wszechświecie, a nasze mózgi pełnią po prostu rolę anten odbierających i interpretujących przekazywane im bodźce, na pierwszy rzut oka może wydawać się kontrowersyjny. Okazuje się jednak, że jest to kwestia poważnie rozważana zarówno z punktu widzenia filozofii czy duchowości, jak i nauki. Sporą popularnością wśród naukowców cieszy się koncepcja świadomości nielokalnej.
Czym jest nielokalna świadomość?
Koncepcja świadomości nielokalnej powiązana jest zarówno z filozofią, jak i z fizyką kwantową. Odnosi się ona do zjawiska, w którym dwa oddzielone względem siebie systemy lub cząstki są w stanie zachowywać się tak, jakby były ze sobą powiązane, nawet jeśli nie dochodzi pomiędzy nimi do zauważalnej dla nas komunikacji.
Wielu ekspertów jako przykład takiego zjawiska podaje stan splątania kwantowego, w którym para cząsteczek kwantowych jest powiązana ze sobą tak, iż pomiar stanu jednej cząsteczki automatycznie prowadzi do zmiany drugiej. Dzieje się to niezależnie od dzielącej je odległości, w dodatku wszystko wskazuje na to, że z prędkością szybszą niż prędkość światła.
Koncepcja świadomości nielokalnej jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a przy tym najwnikliwiej badanych zjawisk, jeśli chodzi o fizykę kwantową. Potwierdzenie prawdziwości jej założeń niewątpliwie w drastyczny sposób zmieniłoby nasz sposób postrzegania zasad rządzących Wszechświatem.
Filozoficzne implikacje świadomości nielokalnej
W jaki sposób potwierdzenie prawdziwości teorii mogłoby wpłynąć na nasz sposób postrzegania Wszechświata? Przykładów jest naprawdę bardzo wiele, zacznijmy więc od tego najbardziej intuicyjnego. Według wszelkich znanych nam praw fizyki informacje nie mogą przemieszczać się z prędkością szybszą od prędkości światła. Istnienie nielokalnej świadomości w sposób oczywisty zaprzeczałoby temu stwierdzeniu, co widać choćby po fakcie, jak wielkie kontrowersje wzbudza zjawisko splątania kwantowego.
Potwierdzenie istnienia nielokalnej świadomości w sposób oczywisty doprowadzi także do pojawienia się pytań o połączenia nie tylko pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami, ale i ludzkimi umysłami. O wiele większe znaczenie z pewnością przypisywać się będzie zagadnieniom związanym ze zbiorową świadomością, Pytanie o to, czy umysł człowieka może być powiązany z umysłami innych osób na poziomie kwantowym, stanie się jak najbardziej zasadne.
Nielokalna świadomość w ścisły sposób łączy się także z duchowością. Niektórzy widzą w niej potencjał dla nowego spojrzenia na nasz sposób postrzegania rzeczywistości, w tym również granic między ciałem i umysłem. Inni zadają wręcz pytania, czy istnienie złożonej, zbiorowej świadomości oraz potwierdzenie jej nielokalności nie stanowią dowodu na stworzenie nawet najgłębszych warstw natury naszego Wszechświata przez inteligentnego Stwórcę.
Przeczytaj również: „Panpsychizm i powstanie ludzkiej świadomości”.
Praktyczne zastosowania świadomości nielokalnej
Pomijając kwestie filozoficzne, duchowe czy nawet czysto naukowe, to czy są jakieś praktyczne zastosowania świadomości nielokalnej, których mogłaby doświadczyć większość z nas? Jak najbardziej tak. Naukowcy już teraz spekulują, czy istnienie identycznych połączeń między ludzkimi mózgami w przypadku splątanych cząsteczek kwantowych mogłoby pomóc potwierdzić i zrozumieć zjawisko telepatii, a nawet wdrożyć nowe, oparte o nie technologie. Być może świadomość nielokalna pomogłaby w rozwoju informatyki i kryptografii kwantowej – komputery kwantowe mogłyby bowiem wykorzystywać stany splątane do przyspieszania obliczeń.
Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że na tę chwilę nie mamy jeszcze dostatecznych dowodów, by potwierdzić, iż nielokalna świadomość rzeczywiście istnieje. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dzień, w którym ewentualnie tak się stanie, na zawsze zmieni nasze postrzeganie otaczającego nas świata.
Więcej artykułów na temat ciekawostek naukowych z różnych dziedzin znajdziesz na EwolucjaMyslenia.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.