Rozmowa z JANUSZEM OLSZOWSKIM, prezesem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa jest jednym z partnerów projektu, którego efektem było otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0 w Lublinie. Czemu ma służyć to przedsięwzięcie?
W 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło do systemu oświaty nowy typ placówek oświatowych, jakim są branżowe centra umiejętności BCU, realizujące koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs). To ośrodki ukierunkowane branżowo w zakresie jednej z dziedzin zawodowych, prowadzące szeroko pojętą działalność edukacyjno-szkoleniową, a także wspierające współpracę szkół i uczelni z pracodawcami oraz prowadzące doradztwo zawodowe dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.
Oferta Centrum jest skierowana do uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników w obszarze danej dziedziny zawodowej. BCU Górnictwa Rud, w którym partnerem jest GIPH, powstało dla dziedziny górnictwa podziemnego, przeróbki rud metali i surowców mineralnych. Jest to jedno ze 120 powstających BCU w Polsce. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr Sp. z o.o. jako liderem oraz KGHM Polska Miedź i Związkiem Pracodawców Polska Miedź.
Za jaki obszar w tym projekcie odpowiada Izba?
GIPH odpowiada za kilka zadań w projekcie. Pierwszym z nich jest opracowanie i wprowadzenie kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji z zakresu programowania wybranych maszyn i urządzeń przemysłu wydobywczego rud metali oraz w kolejnym etapie uzyskanie praw do prowadzenia certyfikacji z tego zakresu. Kolejne nasze zadanie to organizacja konferencji „Bezpieczny i innowacyjny przemysł wydobywczy rud metali – Surowce 4.0”, na której zostaną przedstawione nowoczesne rozwiązania stosowane w branży w celu zaimplementowania ich w przyszłości w szkolnictwie branżowym. Ponadto już w maju organizujemy Wirtualne Targi Pracy wraz z towarzyszącą im kampanią informacyjną, dotyczącą poszukiwanych zawodów w branży, zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Kampania będzie koncentrowała się na grupach decydujących o wyborze zawodu. Ponadto odpowiadamy za organizację dwóch wyjazdów studyjnych nauczycieli i doradców zawodowych do zakładów pracy związanych z branżą górniczą na Górnym Śląsku, w trakcie których uczestnicy zostaną zapoznani z nowymi technologiami oraz dokonywaną transformacją ekologiczną w przemyśle górniczym i branżach pokrewnych oraz możliwościami i potrzebami rynku pracy tego sektora.
Czy w ramach tej inicjatywy są planowane jakieś dalsze działania?
Powstał już budynek dydaktyczny, a samo BCU Górnictwa Rud 4.0 zostało wpisane do ewidencji placówek edukacyjnych. W obiekcie tym będą przeprowadzane szkolenia osób dorosłych, nauczycieli czy młodzieży, zarówno stacjonarne, jak i e-learningowe, jak również turniej dla uczniów czy lekcje zawodoznawcze dla uczniów i doradców zawodowych. Zorganizowany zostanie Dzień Otwarty przemysłu wydobywczego rud metali oraz seminarium poświęcone transformacji ekologicznej w przemyśle wydobywczym rud metali. Zorganizowane zostaną także badania potrzeb pracodawców z przedmiotowej dziedziny, będące następnie podstawą opracowania raportu. Planowane są także organizacje konferencji i seminarium.
To pierwsze BCU jest dedykowane górnictwu rud miedzi, czy np. górnictwo węgla kamiennego też może liczyć na taki projekt?
Centrum BCU Górnictwa Rud wyposażono w najbardziej nowoczesny sprzęt, w pełni adekwatny do wymogów Przemysłu 4.0. Uważam, że inicjatywa ta niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia zakresu automatyzacji, robotyzacji, internetu rzeczy w procesie wydobywczym rud metali, a tym samym spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa w podziemnych zakładach górniczych. Myślę, że część rozwiązań z powodzeniem można by zaadaptować dla górnictwa węgla kamiennego. Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie podobne centrum dla przemysłu węglowego.
Jakie efekty ma przynieść działalność BCU?
BCU ma zapewnić przestrzeń dla skutecznej współpracy szkół, w tym zawodowych, uczelni, pracodawców, ośrodków badawczo-rozwojowych i innych instytucji otoczenia gospodarczego oraz promocję szkolnictwa zawodowego.
Działanie tej jednostki ma wesprzeć przygotowanie kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki oraz połączyć w większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnić trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.