Według szacunków przedstawionych przez wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych Adama Rozmusa tegoroczna produkcja węgla wyniesie około 13,5 mln ton. Całkowicie poza zasięgiem wydaje się również zwiększenie produkcji do 16 mln ton w ciągu kilku kolejnych lat.
W minionym roku zakłady JSW wyprodukowały 13,5 mln ton. Jak wskazał wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus również w tym roku produkcja będzie na podobnym poziomie, a planów wyprodukowania 14 mln ton nie uda się zrealizować.
- W związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce na kopalni Pniówek w grudniu oraz z początkiem kwietnia w kopalni Budryk, prowadzimy szczegółowe analizy dotyczące prognozowanej produkcji w roku 2024. Na dziś szacujemy, że poziom produkcji w 2024 roku wyniesie około 13,5 mln ton – natomiast prośba, aby nie traktować tej liczby jako oficjalnych prognoz spółki – mówił podczas środowej (24 kwietnia) konferencji wynikowej Rozmus.
- Przewidujemy, że w trzecim i czwartym kwartale produkcja będzie wyższa niż w pierwszym półroczu tego roku. Podjęte przez nas działania dotyczące zwiększenia udziału węgla koksowego powinny przynieść efekt w postaci osiągnięcia poziomu uzysku powyżej 80 proc. - dodał wiceprezes JSW.
Rozmus odniósł się również do możliwości produkcyjnych JSW w kolejnych latach. Przypomnijmy, że według Strategii JSW na lata 2022-2030 produkcja w 2030 roku ma wynieść 16,1 mln ton węgla.
- Natomiast jeśli chodzi o poziom produkcji w średnim terminie, to w kontekście zmieniających się uwarunkowań widzimy konieczność rozważenia aktualizacji strategii JSW – zaznaczył Rozmus.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia 30 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Może dojdzie do przejęcia Halemby i Bielszowic.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.