Dane o sprzedaży detalicznej w marcu potwierdzają brak presji na wzrost cen towarów - wskazali we wtorek analitycy PKO BP odnosząc się danych GUS. Dodali, że dane te potwierdzają wyraźne ożywienie wydatków konsumentów na początku roku.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 r. wzrosła o 6,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,2 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 6,0 proc. rdr.
Według ekonomistów PKO BP, utrzymanie 6-proc. wzrostu sprzedaży, przy 10-procentowej dynamice wynagrodzeń realnych oraz pozytywnym efekcie wielkanocnym wskazuje na odbudowę oszczędności gospodarstw domowych.
Napisali, że w marcu słabiej niż przed miesiącem rosła sprzedaż samochodów i paliw (odpowiednio o 13,5 proc. r/r oraz 11,2 proc. r/r), pogłębił się spadek sprzedaży mebli, rtv i agd (do 8,5 proc. r/r), a sprzedaż prasy i książek po dwóch miesiącach przerwy ponownie się obniżyła (o 0,4 proc. r/r). Wyraźnie natomiast przyśpieszyła sprzedaż żywności (oraz pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach), co - jak zauważyli - było związane z zakupami przed Wielkanocą. Wskazali również, że wzrost sprzedaży nastąpił w warunkach trwającej wojny cenowej w branży, w związku z tym nominalne przyspieszenie sprzedaży żywności było słabsze niż wzrost jej realnej dynamiki.
W ich ocenie, dane nie wskazują na zakupy a zapas przed kwietniowym wzrostem stawek VAT na żywność. Miesięczny wzrost sprzedaży żywności o 18,2 proc. jest wg naszego szacunku mniejszy niż typowy wzrost dla marca ze Świętami Wielkanocnymi - napisali.
Zdaniem ekonomistów, dane o sprzedaży detalicznej potwierdzają brak presji na wzrost cen towarów. Implikowany deflator sprzedaży był w marcu ujemny, po raz pierwszy od 2020, co oznacza, że nominalna dynamika sprzedaży detalicznej (6,0 proc. r/r) była niższa niż jej wzrost realny (6,1 proc. r/r) - napisali.
Pomimo nieco gorszej od oczekiwań końcówki kwartału, miesięczne dane potwierdzają wyraźne ożywienie wydatków konsumentów na początku roku. Przeciętnie w I kwartale sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,1 proc. r/r, po wzroście o 0,1 proc. r/r w IV kw. 2023 r. - napisali. Ocenili, że dane kwartalne wskazują, że dynamika wydatków na usługi była w ostatnich miesiącach zbliżona do dynamiki wydatków na towary, dlatego oczekujemy solidnego ożywienia szeroko rozumianej konsumpcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.