Projekt „Apteczka Na Szlaku” to inicjatywa społeczna, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom i miłośnikom gór, którzy zapomnieli o swojej apteczce lub ich wyposażenie jest nie wystarczające. Do inicjatywy tej dołączył Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce. Kierownictwo organizacji zadecydowało bowiem o zakupie defibrylatora.
Urządzenie zostało przekazane i zamontowane w sobotę, 20 kwietnia, schronisku PTTK na Starych Wierchach w Gorcach. W wydarzeniu tym uczestniczyło 70 ratowników, którzy reprezentowali kopalnie należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (Budryk, Borynia, Pniówek, Knurów-Szczygłowice, Zofiówka), Polskiej Grupy Górniczej (Jankowice, Rydułtowy, Marcel) oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń, KGHM Polską Miedź i Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zastępy wyruszyły z Rabki-Zdrój szlakiem przez Bacówkę PTTK na Maciejowej aż do Starych Wierchów. Podczas marszu ratownicy udzielił pomocy 53-letniemu turyście z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego, do którego potem została wezwana jednostka GOPR. Ostatecznie mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pewnie to mieli liczone do pracy górniczej jako normalną dniówkę na dole więc tylu chętnych. Ciekawe czy Ci wszyscy Panowie z związków górniczych ratowników też pracują 25 lat czy normlany wiek emerytalny jak inni związkowcy ? ( Tajemnica Poliszynela )
Po co przy przekazaniu defibrylatora wartego powiedzmy 5 000 jest potrzebnych 70 ratowników górniczych ? Raczej wiem, że w warunkach kopalnianych tyle ‚niezbędnych’ pracowników to standard, ale w normalnym rynkowym świecie wygląda to trochę inaczej