Przemysł 4.0 - droga do zawodów przyszłości – pod takim hasłem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbyła się ósma już konferencja Edukacja Dualna – eDUAL. Wydarzenie było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń z innymi uczelniami i przedsiębiorcami, którzy biorą udział w kształceniu dualnym.
Zmiana wizerunku Górnego Śląska, powolne odchodzenie od przemysłu ciężkiego na rzecz przemysłu zaawansowanych technologii, tworzy zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowane kadry oraz zaplecze badawczo-rozwojowe. Politechnika Śląska od lat rozwija kształcenie we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym.
W Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej zorganizowano VIII edycję konferencji eDUAL – Edukacja Dualna - Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0.
– Konferencja eDUAL to dobry moment, aby podsumować doświadczenia, podzielić się dobrymi praktykami, które w tym zakresie zdobyła nasza uczelnia i inne szkoły wyższe, które prowadzą kształcenie dualne. Politechnika Śląska ma swoją specyfikę. Funkcjonujemy bowiem w środku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, więc to zaplecze firm mamy ogromne. Chętnie też wysłuchamy, jakie doświadczenia mają inni partnerzy – powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.
W wydarzeniu udział wzięła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska.
– Studia dualne są elitarne. W tej chwili funkcjonują na Śląsku, Poznaniu, Lesznie oraz w państwowych wyższych szkołach zawodowych. Jednak nie jest to jeszcze trend, który dominuje na uczelniach, gdzie z reguły mamy studia o profilu ogólnoakademickim lub praktycznym. Forma dualna jest w mniejszości, co nie oznacza, że nie powinna się rozwijać. Wręcz przeciwnie, w mojej opinii taka droga rozwoju dla uczelni jest bardzo dobra, szczególnie teraz gdy jesteśmy w dobie niżu demograficznego i studentów trzeba przyciągnąć ciekawą ofertą – podkreśliła prof. Mrówczyńska.
Politechnika Śląska była pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła studia dualne. Student, który wybiera tę formę kształcenia już w trakcie nauki zdobywa cenne doświadczenie zawodowe, a program tych studiów ustalany jest wspólnie z przedstawicielami przemysłu.
- Przemysł, z którym współpracuje Politechnika Śląska, oczekuje od nas absolwenta, który jest doświadczony. Pracodawcy szukają konkretnych kompetencji i tutaj odpowiedzią są studia dualne. Ważne jest także to, że co roku modernizujemy program i dokładamy nowe elementy – mówiła dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ.
Na Politechnice Śląskiej studia dualne realizowane są na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechnicznym-Technologicznym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.