Między lasem a dawną autostradą usytuowane jest Osiedle Młodego Górnika w Zabrzu. Jakże kontrastowe to miejsce. Od południa sąsiaduje z ruchliwą i hałaśliwą szosą, a od północy – z zacisznym stawem i lasem kryjącym w sobie górniczą tajemnicę.
Formalnie to jedna z osiemnastu dzielnic Zabrza. Taki status Osiedle Młodego Górnika uzyskało jednak dopiero na początku XXI wieku na mocy uchwały nr XV/132/03 Rady Miejskiej w Zabrzu z 22 września 2003 roku. Wówczas to utworzono dzielnice jednostki pomocniczej miasta Zabrze. Dzielnica Osiedle Młodego Górnika zajmuje więc 2,2 km kw. Większość nazw ulic wskazuje na górniczy rodowód tego osiedla. Są tu ul. Pod Borem, Ziemska, Młodego Górnika, Szybowa i Gwarecka.
Niegdyś życie osiedla ogniskowało się wokół KWK Pstrowski, po której pozostał nie tylko stary szyld przy parkingu. W XXI wieku na terenie osiedla działalność prowadzą dwie spółki górnicze. ZG Siltech zajmuje się wydobyciem węgla, natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń – odwadnianiem zrobów. Na osiedlu znajduje się podległa SRK Pompownia Stacjonarna „Pstrowski”, która posiada dwa szyby, Gigant i Staszic. Zabudowania tego pierwszego śmiało można uznać za najbardziej okazałą budowlę w całej dzielnicy. Sporo miejsca zajmuje też kilkutorowa bocznica kolejowa przy ul. Gwareckiej, dzięki której wydobywany tutaj węgiel kamienny trafiał do odbiorców.
Dziesięć lat po utworzeniu dzielnicy erygowano w niej parafię. Jak na górnicze osiedle przystało, patronką parafii jest św. Barbara. Co ciekawe, to dopiero trzecia parafia pod wezwaniem tej świętej w diecezji gliwickiej. Wcześniej był to kościół filialny, a 7 grudnia 2013 r. stał się kościołem parafialnym. Swym wyglądem kościół nie przypomina typowych świątyń, raczej budzi skojarzenia z dawną salą narad lub salą taneczną. Zbudowany został pod lasem, na skraju dzielnicy i zarazem miasta. Zresztą - żeby dojść do kościoła jedyną możliwą drogą, odchodzącą od ul. Pod Borem, trzeba kilkanaście metrów przejść przez teren Bytomia. Krzyż z figurą Chrystusa, stojący na rozwidleniu dróg, też znajduje się w Bytomiu. A w bytomskim już lesie, niedaleko od kościoła, znajduje się owiany legendą szyb Południowy KWK Miechowice.
Osoba postronna, która pierwszy raz zajrzy na Osiedle Młodego Górnika, może odnieść nieco mylące wrażenie, jak gdyby czas tutaj się zatrzymał. W rzeczywistości jest trochę inaczej. Nie można powiedzieć, że nic tu się nie dzieje. W ostatnich latach np. przeprowadzona została termomodernizacja przedszkola wchodzącego w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnym nr 9. Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 46 zbudowano boisko ze sztuczną nawierzchnią.
I chyba tylko czytelnictwo w dzielnicy nieco szwankuje. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu posiada na osiedlu filię nr 18 przy ul. Młodego Górnika 2c , która czynna jest zaledwie dwa razy w tygodniu: we wtorki od 10 do 18 i w piątki od 10 do 17.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.