Celem przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski reformy unijnego rynku energii elektrycznej jest uczynienie go bardziej przystępnym cenowo i przyjaznym dla konsumenta oraz ochrona odbiorców wrażliwych przed odłączeniem od prądu – informuje Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego w Warszawie.
- Chcemy stabilnych i przystępnych cen energii elektrycznej. Energia elektryczna nie może być luksusem, ale nie może być darmowa – powiedział podczas debaty w Brukseli sprawozdawca wniosku, hiszpański poseł do Parlamentu Europejskiego Nicolás González Casares. - Reforma wymaga także od Komisji Europejskiej przedstawienia analizy funkcjonowania rynku za dwa lata – dodał.
- Celem przepisów jest ochrona konsumentów przed wahaniami cen. Posłowie do PE zadbali o to, aby konsumenci mieli prawo dostępu do umów o cenach stałych lub dynamicznych oraz otrzymywania ważnych informacji na temat usług, z których zobowiązują się korzystać – stwierdził Parlament Europejski w oświadczeniu prasowym, dodając, że dostawcy nie będą mogli jednostronnie zmieniać warunki umowy.
Ustawodawstwo mówi także o mechanizmie na wypadek kryzysu cen energii. W sytuacji bardzo wysokich cen i pod pewnymi warunkami Unia Europejska może ogłosić regionalny lub ogólnoeuropejski kryzys elektroenergetyczny, co umożliwi państwom członkowskim podjęcie tymczasowych działań w celu ustalenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla energochłonnych konsumentów przemysłowych.
Aby przepisy weszły w życie, muszą zostać również formalnie przyjęte przez Radę UE.
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, która reprezentuje państwa członkowskie, uzgodniły propozycję reformy rynku energii elektrycznej w ramach tzw. trilogu w grudniu ubiegłego roku. Jak stwierdziła Rada UE w ówczesnym komunikacie prasowym, nowelizacja przepisów ma na celu wzmocnienie stabilności rynku, ochronę konsumentów przed skutkami nagłych wahań cen oraz zmniejszenie uzależnienia Unii od rosyjskiego gazu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.