Choć świat niechętnie buduje nowe elektrownie węglowe, w zeszłym roku chiński sektor węglowy urósł o około 48 GW nowej mocy zainstalowanej. Pod względem nowo rozpoczętych budów w zeszłym roku Chiny są nawet dwudziestokrotnie wyższe od reszty świata, podaje Global Energy Monitor. Chiny realizują tym samym swój plan dekarbonizacji 30/60, zgodnie z którym szczyt emisji osiągną w 2030 r., a neutralność w 2060 r.
Plan 30/60 obejmuje wspólną redukcję emisji gazów cieplarnianych w przemyśle. Tymczasem dla Chin węgiel jest w dalszym ciągu niezwykle ważnym źródłem energii, dlatego otrzymuje odpowiednie wsparcie rządowe. Konkretnie, węgiel odpowiadał za ponad połowę dostaw całej energii elektrycznej w ubiegłym roku. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale główny fakt pozostaje jasny: produkcja energii z węgla jest dla Chin opłacalna. Mówiąc najprościej, cena wytworzonej energii elektrycznej, biorąc pod uwagę cenę uprawnień do emisji (ETS) w przypadku Chin, jest dodatnia.
Drugim mechanizmem napędowym jest fakt, że Chiny należą do krajów posiadających największe zasoby węgla na świecie, czego nie można powiedzieć o zasobach mniej emisyjnych surowców, takich jak zasoby gazu ziemnego. Tym samym węgiel jest w dalszym ciągu niezwykle ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Chin.
W przeciwieństwie do prymatu węgla, należy wspomnieć, że Chiny wyrabiają sobie także pozycję w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Nie znajdują się jeszcze pod tym względem w fazie przejściowej, ale dodają źródła odnawialne do swego miksu energetycznego. Globalnie przebiega to właśnie według wspomnianego planu 30/60.
Plan ten stanowi kluczowy krok w reakcji na globalne zmiany klimatyczne, a jednocześnie stanowi znaczący impuls do transformacji chińskiej gospodarki w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. W jej ramach Chiny chcą wywiązać się z obowiązków największego emitenta dwutlenku węgla. Jednocześnie plan wpisuje się w szerszy rozwój społeczno-gospodarczy, który kładzie nacisk na dekarbonizację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.